Aktualności, Dęblin

Nowa dyrektor szykuje zmiany w przychodni

Opublikowano 21 czerwca 2018, autor:

– Będą nowi lekarze i podwyżki. Reorganizacja obejdzie się bez zwolnień – mówi Urszula Pielacka-Chodoła

Szefowa SPZOZ w Dęblinie urzęduje już ponad dwa miesiące. W rozmowie z „Twoim Głosem” zdradza plany związane z rozwojem placówki i wprowadzeniem nowych usług.

Pierwszą z nich miałaby być elektroniczna rejestracja. – Pacjent bez wychodzenia z domu oraz dzwonienia do przychodni umówi się na wizytę u konkretnego lekarza – zdradza Pielacka-Chodoła. Projekt jest już w fazie testów. Jeśli oprogramowanie się sprawdzi, to rejestracja on-line będzie dostępna już za kilka tygodni.

Oprócz tego przychodnia niedługo powinna prowadzić elektroniczną dokumentację. Wdrożenie jej zdecydowanie usprawni pracę lekarzy i rejestracji. Chodzi o wewnętrzny obieg dokumentów. To bardzo ważne także z punktu widzenia współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. – Elektroniczna dokumentacja jest wysoko punktowana przy ubieganiu się o kontrakt z NFZ  – zaznacza dyrektor. Na to jednak potrzeba czasu i pieniędzy. Część komputerów została kupiona za kadencji Leona Famulaka. Sprzętu potrzeba jednak więcej. – Przede wszystkim skanery oraz drukarki, które powinny się znaleźć w każdym gabinecie lekarskim – tłumaczy.
Laboratorium do wymiany
To jedno z większych wyzwań, jakie stoi przed nową dyrektor. – Mamy przestarzały sprzęt, który generuje trzy razy więcej kosztów – mówi Urszula Pielacka-Chodoła. Liczy na zakup urządzeń do morfologii i biochemii. To koszt około 70 tys. zł wraz z oprogramowaniem. –  Przy takiej liczbie pacjentów najpóźniej w ciągu dwóch lat zakup nam się zwróci – przekonuje. Jednak nie jest to jeszcze przesądzone. Jak na razie laboratorium obsługuje zewnętrzna firma „Luxmed”.

Zmiany wśród lekarzy

Jak na razie na zwolnieniu przebywa doktor Halina Suchocka. Od maja w przychodni została zatrudniona Anna Siejak-Ptasińska. To lekarz medycyny rodzinnej, która zastąpiła Suchocką.

Na początku roku odszedł alergolog Jarosław Petryszyn. Na jego miejsce „wskoczyła” Ewa Trębas-Pietraś. Oprócz alergologii ma również specjalizację z pulmonologii. To nie koniec. Do zespołu Pielackiej-Chodoły od kwietnia dołączył reumatolog Łukasz Wielgus. – To wysokiej klasy specjalista – przekonuje dyrektor.

W lipcu pracę w przychodni zacznie Małgorzata Flak – pediatra oraz lekarz medycyny rodzinnej. Wiele wskazuje na to, że jeszcze pod koniec czerwca pracę rozpocznie laryngolog. Jednak dyrektor nie zdradza nazwiska. – Być może niedługo zatrudnimy również internistę – endokrynologa – zaznacza. Trwają rozmowy z ginekologiem oraz ortopedą.
Podwyżki, nie zwolnienia
Te obejmą pracowników, którzy zarabiają najmniej. Jak na razie dyrektor nie zdradza szczegółów podwyżek, ponieważ trwa analiza zarobków. Wiadomo, że pensje ma regulować ustawa o zarobkach w zawodach medycznych. Urszula Pielacka-Chodoła odniosła się także do ewentualnych zwolnień pracowników. – Nie przewiduję reorganizacji przy pomocy zwolnień – zapewnia. – Niestety na odejścia z własnej woli nie mogę mieć wpływu – kwituje.

 

Napisz komentarz »