Aktualności, Dęblin

„Poldek” kończy pracę w przychodni

Opublikowano 30 kwietnia 2018, autor:

– Auto przez dwie dekady dobrze nam służyło – mówi Leszek Czerski, kierowca w miejskiej przychodni

Kto w Dęblinie nie zna białego poloneza, który woził i obsługiwał pacjentów? Po blisko 20 latach pracy w przychodni miejskiej auto wyprodukowane w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu zmieni właściciela. Należący do miasta „zabytek”  został wystawiony na sprzedaż. Cena wywoławcza 1,5 tys. zł.

 Zżyłem się z tym samochodem – mówi Leszek Czerski. W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Ośrodku Zdrowotnej jeździ jako kierowca od 19 lat. Na początku do poloneza zwykle wsiadał trzyosobowy zespół: lekarz, pielęgniarka i kierowca. Auto ma dwa miejsca z przodu i jedno z tyłu. Do tego jedno leżące do przewozu chorego. – Żeby włożyć pacjenta trzeba było dwóch ludzi ze względu na stary typ noszy – opowiada Czerski. Tak było na przełomie wieku.

Od tamtej pory poczciwy „poldek” służył głównie do wyjazdów na wizyty domowe i kontrolne do pacjentów.  Na takie wizyty udają się pielęgniarki środowiskowe, położne i lekarze. Głównie na odległości 20-30 kilometrów. Chociaż zdarzały się i dalsze trasy.

Auto się pali

Kilak lat temu Czerski pojechał z jedną z pielęgniarek do lubelskiego oddziału NFZ po recepty. – W trasie nic nie zapowiadało awarii – opowiada kierowca. Dojechali na miejsce, pielęgniarka czekała przy samochodzie, a on udał się po druki. – Przez kilka minut koleżanka biegała szukając mnie po budynku – mówi. Kiedy go znalazła zaczęła krzyczeć, że samochód się pali. Okazało się, że pękł przewód paliwowy. – Spod maski wydobywało się dużo dymu, ale gaśnica załatwiła sprawę – dodaje. Polonezowi nic się nie stało. Wystarczyło wymienić przewód na nowy.

Jeszcze dekadę temu, w podziemiach przychodni Polonez miał swój garaż. Przyszła wtedy potężna ulewa i zalała dolne pomieszczenia. Najwięcej wody zebrało się właśnie w garażu. Polonez był zatopiony w wodzie do połowy. Kiedy wypompowano wodę i wyciągnięto auto na zewnątrz, aby schło. Wydawało się, że nie będzie nadawał się do jazdy. – Po tygodniu wymieniliśmy tylko olej. Zapalił za pierwszym razem – mówi kierowca. – Jednak dla mnie najważniejsze było to, że nikt z pacjentów nie umarł w naszym Polonezie– kwituje.

Jeden na razie wystarczy

Jak mówi burmistrz Dęblina na obecną chwilę miasto nie planuje zakupu innego auta. – W tym roku nie planowaliśmy tego w budżecie – tłumaczy Beata Siedlecka. Nie wyklucza jednak przeznaczenia środków na nowy pojazd w kolejnych latach. – Taka decyzja musi zapaść w porozumieniu z dyrektor SP ZOZ-u – zaznacza. – Jeśli dostaniemy w przyszłości sygnały o potrzebnie zakupu to z pewnością miasto to rozważy – kwituje. Obecnie przychodnia dysponuje Volkswagenem Transporterem z 2008 roku. Pojazd został kupiony pod koniec 2016 r.

Oferty na kupno Poloneza można składać do 7 maja do godz 12 w Urzędzie Miasta.

Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie magistratu www.deblin.pl.

 

Dane pojazdu:

Model: Polonez Caro Plus

Rok prod: 1999

Poj. silnika: 1598 cm3

Rodzaj paliwa: benzyna + gaz

Przebieg: 250 116 km

Skrzynia: manualna pięciobiegowa

Liczba miejsc: 3 + 1 leżące

Przegląd: Brak

Ubezpieczenie: do 23.02.2019

 

Tomasz Mikusek

Napisz komentarz »