Aktualności, Ryki

Dni Ryk wystartowały!

Opublikowano 28 czerwca 2012, autor: MIGAW

Sesją popularno-naukową rozpoczęły się w czwartek (28 czerwca) Dni Ryk 2012.

Spotkanie, które odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Rykach, podzielono na trzy części.

W pierwszej Hanna Witek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ryk, przedstawiła historię miasta. Z prezentacji multimedialnej zgromadzeni poznali dzieje Ryk.

Następnie Paweł Warowny, instruktor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach, zaprezentował historię stroju ludowego ziemi ryckiej. Strój ten, po wielu trudach, udało się niedawno odtworzyć.

W trzeciej części zespół śpiewaczy Pelagia z Leopldowa wykonał kilka ludowych pieśni. W tym roku panie wystąpią na 46. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który właśnie rozpoczyna się w Kazimierzu Dolnym.

Tegoroczne Dni Ryk potrwają do 1 lipca. Głównymi atrakcjami imprezy będą: rajd samochodów terenowych, który wraca do Ryk po kilku latach przerwy oraz festyn z Radiem Lublin, który poprowadzi Skiba, lider zespołu Big Cyc. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Czarno-Czarni.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program święta.

28 czerwca /czwartek/

10:30 – Nasza Mała Ojczyzna – sesja popularno – naukowa /Urząd Miejski w Rykach/

16:00 – „Przyjaźni Rykom” – koncert rodziców i dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 im. M. Kownackiej w Rykach /Kino „Renesans”/

 

29 czerwca /piątek/

17:00 – Koncert „Młode Talenty” – zakończenie projektu „Oddolne inicjatywy edukacyjne na terenie gminy Ryki”. Projekt realizowany przez Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „Dom Europa” i Gmina Ryki /Kino „Renesans”/

17:00 – Prolog – Rajd Samochodów Terenowych Ryki 4×4 /Ryki, Osiedle Kochanowskiego/

 

30 czerwca /sobota/

9:00 – Rajd Samochodów Terenowych Ryki 4×4 – Komenda Hufca ZHP Ryki, ul. Piaskowa. Rajd Główny: Lasoń, Sędowice, Podwierzbie, Bobrowniki, Kleszczówka

10:00 – Turniej Koszykówki Ulicznej o Puchar Burmistrza Ryk, Konkurs Rzutów do Kosza /Boisko Orlik przy ZSO nr 2 im. Jana Pawła II w Rykach/

 

14:00 FESTYN Z RADIEM LUBLIN „Święto Karpia z Pradoliny Wieprza”.

Program: Orkiestra Dęta OSP w Rykach, Chór Niebieskie Owieczki, zespoły śpiewacze KGW: Bazanów, Bobrowniki, Lasocin, Rososz, Moszczanka, Oszczywilk, Leopoldów – Karczmiska, Sierskowola, Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Ryki”, Zespół Wokalny „Przyjaciele Przedszkola”

19:00 Koncert zespołu Teksasy

20:30 Koncert zespołu Czarno Czarni

22:00 Pokaz sztucznych ogni

Festyn poprowadzi Skiba

 

1 lipca /niedziela/

9:00 Turniej Brydża Sportowego o puchar Burmistrza Ryk /M-G Centrum Kultury w Rykach – pałac/

9:00 Turniej Tenisa o Puchar Burmistrza Ryk /Szkoła Tenisa Smecz Ryki, ul. Wyczółkowskiego 37/

12:00 Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Prezesa PGKiM /Staw Skalski/: Roczniki: chłopcy – 2000 i młodsi, 1999-1996; dziewczęta – 1996 i młodsze

16:00 Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Ryk /Staw Skalski/: Roczniki: kobiety – 1995 i starsze, mężczyźni – 1995-1992, 1991 i starsi

17:30 WIECZÓR Z MUZYKĄ.

Program: Uczniowie Prywatnego Ogniska Muzycznego w Rykach, Chór Niebieskie Owieczki, Kapela Pośpiechy, Zespół Stereodesant /teren zespołu pałacowo-parkowego w Rykach/

komentarze »
 1. Czarny® 29 czerwca 2012 15:32 - Odpowiedź

  Przecieram oczy ze zdumienia! W niedzielę o godz. 16.00 zaplanowane są Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Ryk na które wpisowe wynosi 10 złotych. Czy z tych pieniędzy będzie zakupiony puchar który wręczy burmistrz? Impreza dla społeczeństwa o puchar burmistrza gdzie za udział trzeba zapłacić? No cóż, jednym umarza się podatki, a innym każe płacić za wędkarską zabawę z okazji święta miasta. Może dla kogoś innego nie jest to dziwne, dla mnie jest.

 2. kobra 2 lipca 2012 07:45 - Odpowiedź

  No i po Dniach Ryk! Organizatorzy muszą bardzo poważnie rozważyć formę tej imprezy w przyszłości. Nie pomogło rozciągnięcie jej na 4 dni. To była po prostu klapa! Nie pomógł Skiba, Teksasy, Czarno-Czarni oraz rajd samochodów terenowych. Ludzie zostali w domach, albo mieli coś ciekawszego do roboty. Pytanie, dlaczego? Niech organizatorzy poszukają na nie odpowiedzi. Może Dni Ryk przenieść do Rososzy? Tam od kilku lat organizowany festyn rodzinny przyciąga zdecydowanie więcej osób.

 3. kaktus® 2 lipca 2012 08:04 - Odpowiedź

  Rzeczywiście było co świętować.Ile kasy tym razem poszło w chmury? To tak w ramach oszczędności, czy co? Dobrobyt rozpiera.

 4. kaka 2 lipca 2012 16:29 - Odpowiedź

  Frekwencja nie zachwyciła. Festyn z Radiem Lublin to porażka. Już dawno tak mało ludzi nie było na koncercie „gwiazdy”.

 5. zwykły mieszkaniec 2 lipca 2012 17:56 - Odpowiedź

  Gdybym był brydżystą, albo wędkarzem to znalazłbym coś dla siebie w programie Dni Ryk. Ale jestem zwykłym mieszkańcem Ryk, a o takich nikt nie pomyślał. Wszystko co zostało pokazane już było, łącznie z gwiazdami. Żal serce ściska kiedy patrzę na co są wydawane pieniądze podatników, w tym moje – zwykłego mieszkańca, o którym nikt nie pomyślał.

 6. jola 2 lipca 2012 22:16 - Odpowiedź

  Do władz Ryk. Jak na drugi rok będziecie organizować Dni Ryk, czyli Święto Miasta, to może warto byłoby w nim trochę posprzątać, pozamiatać, pomalować, tak żeby było widać to święto nie tylko na stadionie, choc tam też za pięknie to nie jest.

 7. darek 2 lipca 2012 22:22 - Odpowiedź

  Czy już wiadomo jakie „Gwiazdy” zaszczycą swoją obecnością Dni Ryk za rok? Proponuję naszych lokalnych grajków w stylu łupu-cupu. Ludziska będą hulać, aż im grzywki będą podskakiwać.

 8. Zeus 2 lipca 2012 22:33 - Odpowiedź

  Ciekawe czy w ogóle będą Dni Ryk? Jak w tym roku „poszły” wszystkie puchary to może być ciężko. Podobno kasy brakuje w gminie. Chyba, że jakiś kredycik na poratowanie budżetu. „Ciemny lud, go spłaci”.

 9. Czarny® 3 lipca 2012 13:48 - Odpowiedź

  Ktoś ten „świąteczny” program układał, a ktoś go zatwierdzał. Jak widać splendoru obecnej władzy nie przyniósł.
  PS Zapraszam Cię Zeus na piwo, tylko miej na uwadze to, że samo zaproszenie jest dla Ciebie zaszczytem, więc za piwo płacisz Ty.

 10. Zeus 3 lipca 2012 20:04 - Odpowiedź

  Dzięki za zaproszenie. Opiłem się go na Festynie, bo nie było kolejki przy barze.

 11. Jarek 3 lipca 2012 20:08 - Odpowiedź

  Czytam, że Dni Ryk wystartowały. Nie wie ktoś, czy już dobiegły do mety?

 12. Czarny® 4 lipca 2012 14:13 - Odpowiedź

  Jarek, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo w dzisiejszym TG we wstępie materiału pt. „Burza poczekała do końca zawodów” czytamy: Z okazji Dni Karpia na stawie Skalskiego zostały zorganizowane zawody wędkarskie…
  I teraz pytanie: które z tych czterech świątecznych dni, były Dniami Karpia, a które Dniami Ryk?
  Może tak mała frekwencja miała z tym związek, bo ludziska nie wiedzieli co i kiedy mają świętować?
  Jeszcze kilka zdań odnośnie tych zawodów wędkarskich.
  Z tego co wiem (jak jest inaczej to proszę mnie poprawić), to staw „Skalski” jest własnością Gminy. Gmina wydzierżawia ten staw, a ostatecznym gospodarzem jest koło „Czysta Woda”.
  Nie wiem już teraz , czy to w Dni Ryk czy to w Dni Karpia, na owym stawie odbyły się zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Ryk. Wpisowe na zawody wynosiło 10 zł.
  We wcześniej wspomnianym materiale czytamy wypowiedź prezesa „Czystej Wody” a w niej: …Na szczęście wcześniej wszyscy zdążyli skorzystać z poczęstunku, który przygotowaliśmy dla uczestników zawodów – były kiełbasa i szaszłyki z grila….
  …Przy okazji chciałbym podziękować Janowi Karze, wiceprezesowi PGKiM-u w Rykach za sponsorowanie i wręczenie nagród dzieciom oraz Jerzemu Gąsce, burmistrzowi Ryk za ufundowanie i wręczenie nagród dorosłym wędkarzom.

  No i teraz mam kolejne pytania: Czy nie powinno być odwrotnie i to nie burmistrz powinien podziękować prezesowi i Kołu „Czysta Woda” za zrobienie całej roboty związanej z tymi zawodami? Czy nie wstyd na taką imprezę pobierać wpisowe? Kiełbasa, szaszłyki, oczywiście ktoś je musiał przygotować i wykonać pracę, ale po co kogoś obowiązkowo „uszczęśliwiać” za 10 zł.., a teraz się chwalić?
  Patrząc na to wszystko uważam, że mimo wszystko „Czysta Woda” zrobiła dobrą robotę, jednak bez żadnej łaski ze względu na korzystanie ze stawu, a burmistrz nie powinien dopuścić aby na zawody o jego Puchar, bez względu na to czy z okazji Dni Karpia czy Dni Ryk pobierano wpisowe.
  Sumując, nasuwa mi się tylko jedna myśl: Czas na zmiany i to nie tylko w sposobie świętowania.

 13. kaktus® 4 lipca 2012 19:59 - Odpowiedź

  Dobrze powiedziane Czarny.Już czas.

Napisz komentarz »