Kłoczew, Kultura

Przeniosła wspomnienia na płótno

Opublikowano 29 kwietnia 2015, autor: Tomasz Mikusek

Takiego wydarzenia nie było w gminie Kłoczew od dawna. Galeria obrazów w wiejskiej chacie połączona z piknikiem przyciągnęła wiele osób

W niedzielę odbył się wernisaż wystawy Wiolety Rzążewskiej pt. „Sceny zatrzymane”. – Kiedy byłam mała dużo czasu spędzałam u babci. Przeglądałam stare zdjęcia i obserwowałam, jak toczy się życie na wsi. To mocno zostało w mojej świadomości – tłumaczy artystka, pytana o motywację do powstania wystawy.

Kiedy w ubiegłym roku zmarła jej babcia, postanowiła przenieść swoje wspomnienia z dzieciństwa i starych zdjęć na płótno. – Wybrałam fotografie i zaczęłam realizować swój plan – opowiada malarka. Poprosiła o wsparcie projektu Urząd Gminy Kłoczew. – Wójt zgodził się niemal natychmiast – dodaje. Dzięki temu w chacie jej wuja powstała galeria sztuki. Zwiedzający rozpoznawali na obrazach i zdjęciach dawnych znajomych. Inni przyszli powspominać stare czasy i spotkać się z przyjaciółmi. Jeszcze inni wystawę potraktowali jako powrót do korzeni. Tak jak Krystyna Rybicka z Majdanu (gm. Trojanów), która wraz z mężem odwiedziła Kurzelaty. – Urodziłam się w tej wsi i wychowałam – mówi pani Rybicka. – Mimo, że znajomych jest coraz mniej to z mężem chętnie tu przyjeżdżamy – dodaje. – Dzięki wystawie mogliśmy się znowu spotkać z przyjaciółmi – mówi Marian Rybicki, mąż pani Krystyny. – Na obrazach rozpoznałem nawet kilku znajomych – dodaje.

Ludowe występy

Sama wystawa to nie wszystko. Na scenie, którą rozstawiono na podwórku, wystąpiły zespoły ludowe „Pelagia” oraz „Kłoczewiacy”. W międzyczasie chętni mogli zjeść kiełbaski z grilla i bigos. Nad imprezą czuwali strażacy z OSP Wylezin. Po południu zaprezentował się zespół muzyczny „Dekret”, który bawił gości do samego wieczora.

W maju wystawę będzie można oglądać w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Rykach. Projekt Wiolety Rzążewskiej został dofinansowany przez Urząd Gminy Kłoczew i jest realizowany przy współpracy w MGCK w Rykach.

Wystawa pracą dyplomową

Wioleta Anna Rzążewska urodziła się w 1986 roku w Puławach. Mieszkała w Rudzie i w Warszawie. Uczyła się w ZSZ nr 2 w Rykach. Dyplom ze scenografii i kostiumografii uzyskała w Regionalnym Ośrodku Edukacji w Warszawie. Jest studentką w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Prezentowana wystawa jednocześnie stanowi jej pracę dyplomową.

Napisz komentarz »