Historia

Stanisław Niedbalski – ocalony od zapomnienia

Opublikowano 06 maja 2015, autor: Malwina Smolak

– Młodym należy mówić o Katyniu. Powinni znać swoją historię – stwierdził w czasie homilii ks. proboszcz Grzegorz Tomaszewski

Minionej niedzieli w kościele parafialnym w Sobieszynie została odprawiona msza św. w intencji strażaków oraz polskich żołnierzy zamordowanych w Katyniu 75 lat temu. Mszę odprawił ks. Grzegorz Tomaszewski, proboszcz parafii Sobieszyn. Uczestniczył w niej też ks. dr Maciej Staszak. Przed nabożeństwem młodzież z Sobieszyna zaprezentowała życiorys Stanisława Niedbalskiego. Pochodzący z Drążgowa oficer zginał w Katyniu. Program artystyczny został przygotowany przez młodych wykonawców oraz księdza proboszcza. Podczas kazania ks.   Tomaszewski mówił m.in. o konieczności odkrywania prawdy o zamordowanych w Katyniu. – Należy mówić o tym młodym, którzy powinni znać swoją historię – stwierdził.

Po mszy św. Roman Karczmarz, przedstawiciel honorowy Rady Parafialnej, inicjator i organizator wielu przedsięwzięć, m.in. postawienia Krzyża Katyńskiego wraz z Zofią Niedbalską, bratanicą porucznika Stefana Niedbalskiego i Henrykiem Niedbalskim, bratankiem porucznika dokonali odsłonięcia pamiątkowego obelisku z tablicą pamiątkową. Tablica została wykonana w 2010 roku podczas rozpoczęcia programu „Katyń – pamiętamy”. Poświęcenia obelisku dokonał ks. proboszcz Grzegorz Tomaszewski oraz  ks. dr Maciej Staszak. Obok obelisku posadzono wcześniej pamiątkowy dąb. Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych. Oddano tym samym hołd i należną cześć ofiarom obozów. Apel odczytał druh Marian Graczyk, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Ułężu. W uroczystości wzięli udział strażacy z Zosina, Lenda Ruskiego, Sobieszyna oraz Ułęża, harcerze, mieszkańcy Sobieszyna i okolic. Strażacy oraz rodzina Stanisława Niedbalskiego złożyli pod obeliskiem kwiaty i zapalili znicze. Uroczystość poprowadziła Małgorzata Grzechnik.

Zamordowany przez NKWD

Stanisław Niedbalski urodził się 8 maja 1911 roku w Drążgowie, w wielodzietnej rodzinie rolniczej. Absolwent Szkoły Rolniczej w Sobieszynie (1927-1930). Wybitnie zdolny, został przyjęty ponad limit. Po ukończeniu szkoły, jako instruktor rolny, odbył roczną praktykę w Majątku Ziemskim Rudno w powiecie Mińsk Mazowiecki. W połowie 1932 roku zdał główny egzamin z agrotechniki w zakresie rolno-hodowlanym. W latach 1932-33 ukończył dywizyjną szkołę podchorążych rezerwy 9 Dywizji Piechoty przy 22 Pułku w Siedlcach. Na stopień podporucznika rezerwy mianowany w styczniu 1936 roku. Był na stypendium w Danii. Tuż przed wybuchem wojny pracował jako agronom w Jędrzejowie. Miał narzeczoną. Zmobilizowany w marcu 1939 roku do 22 Pułku Piechoty w Siedlcach, jako dowódca batalionu ckm. Brał udział w walkach 9 Dywizji Piechoty w Borach Tucholskich, w rejonie Koronowa nad Wisłą, w rejonie Wyszogrodu oraz II bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Był jeńcem obozu w Kozielsku. Zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy 18 kwietnia 1940 roku, w Katyniu, w lesie nad dołem śmierci nr 5. Miał 29 lat.

Napisz komentarz »