Kultura

„Zemsta” na deskach „Renesansu”

Opublikowano 01 lipca 2015, autor: Marlena Ochal

Sami zadbali o stroje i pieczołowicie wkuwali teksty. Przed premierą trema ich nie pokonała

Uczniowie z koła teatralnego przy I LO w Rykach wystawili „Zemstę” Aleksandra Fredry. Próby rozpoczęły się już  w październiku. Na premierze 24 czerwca w kinie „Renesans” wszystkie miejsca były zajęte.

Na kilkadziesiąt minut przed spektaklem w szatni panuje miły zgiełk. Słychać rozmowy lekko zestresowanych aktorów i powtarzanie tekstów. Widać przechadzających się z szablami w dłoni bohaterów czteroaktowej komedii. Uczniowie klas I i II są już gotowi do wyjścia na scenę. Zakładają stroje i poddają się charakteryzacji. Kurtyna idzie w górę.

Z teatrem na Ty

Michał Kaszak i Bartosz Svabik mają za sobą doświadczenie teatralne. Bartosz od 3 lat należy do koła teatralnego. Michał trenuje aktorski warsztat od V klasy podstawówki – W V klasie też wystawialiśmy „Zemstę”. Grałem Wacława. Do dziś pamiętam niektóre kwestie – wspomina Michał, który marzy o związaniu swojej przyszłości z aktorstwem.

Nasza klasa wpadła na pomysł wystawienia spektaklu. Początkowo miała to być sztuka Izabeli Degórskiej pt. „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”. Jednak postawiliśmy na klasykę – mówi Kaszak, który wcielił się w rolę Papkina. Decyzja zapadła – „Zemsta”.

Na początku października ruszyły próby. – Spotykaliśmy się w każdy wtorek. Najpierw ćwiczyliśmy z tekstem. Później, gdy teksty były opanowane, dochodziła gra aktorska, stroje i rekwizyty. Próby przed samym spektaklem były coraz częstsze – dodaje Svabik, który w przedstawieniu odegrał rolę Dyndalskiego, marszałka dworu Cześnika.

Owacje na stojąco

Uczniowie zachwycali skrupulatnie dobranym kostiumami. Część z nich, na przykład kontusz Dyndalskiego, została wypożyczona z domu kultury. Część trzeba było uszyć lub przerobić. – Chodziliśmy po sklepach z tanią odzieżą. Szukaliśmy, mierzyliśmy, dopasowywaliśmy. To nam pozwoliło myśleć kreatywnie. Jak stworzyć coś z niczego – mówi Michał.

Najwięcej trudności sprawiło młodym aktorom znalezienie czasu na cotygodniowe spotkania oraz opanowanie tekstu. – Miałem dużo do zapamiętania. Do tego jeszcze warsztat aktorski. Mam nadzieję, że to się jakoś udało – mówi Michał.

Udało się. Dowód? Brawa i owacje na stojąco. W kinie ciężko było o wolne miejsce. Występ był bezpłatny. Na zakończenie uczniowie poprosili publiczność o wrzucanie dobrowolnej kwoty do puszek. Za uzbierane pieniądze młodzi aktorzy chcą wyruszyć na wycieczkę do Warszawy.

Obsada:

Papkin: Michał Kaszak, Cześnik Raptusiewicz: Jakub Kryczka, Klara jego synowica: Diana Zaręba, Rejent Milczek: Piotr Uzdowski, Wacław syn Rejenta: Łukasz Mazurek, Podstolina: Klaudia Kawka, Dyndalski, marszałek dworu Cześnika: Bartosz Svabik, Dworzanie Cześnika: Bartosz Kubicki, Dominik Waszczuk, Dworzanie Rejenta: Maciej Kawka, Krystian Szewczak, Murarze: Michał Prządka, Jacek Pyra, Sebastian Polak, Rózia, służąca na dworze Cześnika: Ewelina Przybysz. Dekoracje i rekwizyty: Paulina Majek, Paulina Krzywiec, Paulina Szymańska. Premiera miała miejsce 24 czerwca. Przedstawienie wyreżyserowała Małgorzata Łuszkiewicz, opiekun koła. Uczniowie współpracowali z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Rykach.

Napisz komentarz »