Stężyca

Stężyca wysoko w rankingu „Wprost”

Opublikowano 12 sierpnia 2015, autor: Tomasz Mikusek

4 miejsce w Polsce na liście gmin wiejskich to bardzo dobry wynik

Gmina Stężyca została wyróżniona przez tygodnik „Wprost”. W rankingu gmin wiejskich zajęła 4 miejsce. Z woj. lubelskiego w pierwszej trzydziestce znalazła się jeszcze Wola Uhruska. – To kolejny dobry wynik naszej gminy po rankingu „Wspólnoty” – mówi wójt Zbigniew Chlaściak. – Czwarte miejsce w kraju zawdzięczamy temu, że budżet jest prawidłowo wydatkowany, a nasze działania dostrzegane – dodaje. „Rosołów” wyprzedziły tylko Rząśnia (woj. łódzkie), Wielka Nieszawka oraz Cekcyn (obie gminy z woj. kujawsko-pomorskiego)

Tygodnik „Wprost” przeanalizował dane na podstawie sprawozdań finansowych. W ten sposób wytypował najlepsze gminy do życia. Z rankingu wynika, że w polskich gminach żyje się coraz lepiej. Coraz więcej wydają one na kulturę i ochronę środowiska. Istotnym elementem według „Wprost” jest spadek bezrobocia w porównaniu z zeszłym rokiem o 1,5 proc. Zwiększyła się liczba miejsc w przedszkolach, ale nieznacznie spadła liczba uczniów w porównaniu z ubiegłym rokiem.  Mankamentem natomiast jest wzrost liczby ludności przypadającej na jedną przychodnię lekarską.

W większości wyróżnionych gmin funkcje wójtów od lat piastują te same osoby.

Zbigniew Chlaściak, wójt gminy

To zasługa całego zespołu

To kolejne wyróżnienie po dobrym miejscu wśród najbogatszych gmin w Polsce. Jednak miejsce w rankingu „Wprost” pokazuje, że budżet jest prawidłowo wydatkowany. Dobrze realizujemy działania związane z kulturą i środowiskiem oraz umiejętnie pozyskujemy środki unijne co pozwala nam na nowe inwestycje. Czwarte miejsce to zasługa całego naszego zespołu.

Zasady rankingu

Ranking gmin przyjaznych mieszkańcom powstał na podstawie analizy parametrów finansowych, a także otrzymanych od gmin odpowiedzi na ankiety, w których pytano o liczbę miejsc w przedszkolach, budżet partycypacyjny, średnią liczbę uczniów przypadających na jedną klasę w szkołach podstawowych oraz gimnazjach. Pytania dotyczył średniej długości życia oraz przeciętną liczbę ludności przypadającą na jedną przychodnię lekarską. Wśród parametrów finansowych, obok danych na temat wydatków i dochodów gmin, środków unijnych i zadłużenia, zbadano poziom wydatków na kulturę i środowisko.

Miejsce Gmina Województwo Ranking pkt. Wydatki na środowisko na 1 mieszkańca w 2014 r Wydatki na kulturę na 1 mieszkańca w 2014 Śr. liczba uczniów w jednej klasie szkoły podst. Śr. liczba uczniów w jednej klasie gimnazjum Liczba osób przypadających na jedną przychodnię
1 Rząśnia łódzkie 26,9 437,8 254,9 10,8 16,3 4813
2 Wielka Nieszawka kujawsko-pomorskie 24,4 741,1 50,6 21 18 2730
3 Cekcyn kujawsko-pomorskie 24,4 292,2 108,7 18 23 5822
4 Stęzyca lubelskie 23,7 375,5 160,9 13,5 17,4 3200

 

Napisz komentarz »