Sport

Wicemistrz Europy z Pawłowic

Opublikowano 12 sierpnia 2015, autor: (mp)

Jakub Węgrzyn, pochodzący z Pawłowic (gmina Stężyca) zdobył srebrny medal ME w kategorii powyżej 94 kilogramów.

Najlepszy w kraju

Podopieczny Witolda Guza, Roberta Boruckiego i Dariusza Butryna przepustkę do występu w Landskronie zdobył w Ciechanowie, gdzie na początku lipca został mistrzem Polski juniorów młodszych w zawodach w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Rekordzista Polski w podrzucie (142 kg w Biłgoraju wśród zawodników 15-letnich) znakomicie rozpoczął starty w kategorii do 17 lat. 16-latek w dwuboju uzyskał aż 293 kg.

Uważny Węgrzyn

Kuba przed rywalizacją w Landskronie przebywał na zgrupowaniu w Cetniewie. Podczas pobytu nad morzem nie ukrywał, że chciałby „zakręcić” się koło podium. Na listach startowych miał 290 kg. Bezkonkurencyjny wydawał się Murat Gabuaev z Rosji (330 kg). Zawodnicy z: Armenii, Rosji i Słowacki mieli po 310 kg. –  Stać mnie na o wiele więcej. Na treningach robiłem po 310 kg, więc myślę, że jestem w stanie powalczyć o coś więcej. Medal nie jest pewny, ale chciałbym się „zakręcić” koło podium – mówił przed wyjazdem do Szwecji Węgrzyn.

Weryfikacja na plus

Spekulacje, spekulacjami, a zawodnik Wisły pokazał, na co go stać. Po rwaniu zajmował trzecie miejsce. Zaliczył trzy próby, a w najlepszej uniósł 138 kg. Lepsi byli: faworyt Dmitrii Gretsa z Rosji (140 kg) oraz Abiolah Bachir z Hiszpanii (138 kg). Podrzut to już popis 16-latka. Kubuś ważący prawie 128 kg ponownie zaliczył wszystkie podejścia. W trzeciej udźwignął 171 kg i było to najlepszy wynik spośród wszystkich. Nawet Gretsa zanotował o 1 kg mniej. Z kolei Bachir był gorszy o 2 kg. 309 kg w dwuboju dało mu srebro. Przegrał z Rosjaninem (310 kg), a wyprzedził Hiszpana (308 kg).