Społeczeństwo

Nowe projekty szansą dla bezrobotnych

Opublikowano 19 sierpnia 2015, autor: Marlena Ochal

Powiatowy Urząd Pracy w Rykach dysponuje wieloma propozycjami dla osób bezrobotnych, poszukujących pracy, jak również dla pracodawców

PUP pomaga osobom dopiero rozpoczynającym karierę zawodową, a także tym, którzy stracili  pracę. Wspiera osoby rozpoczynające prowadzenie własnej działalności gospodarczej i istniejących już na rynku przedsiębiorców w tworzeniu nowych miejsc pracy. – Chcemy dotrzeć do tych osób, które być może jeszcze nie słyszały, nie wiedziały o różnych formach pomocy w walce z bezrobociem – mówi Piotr Gałkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rykach.

20 tys. zł na własny biznes

W tym momencie PUP ma nabory z dwóch projektów, na które złożył aplikację do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. Pierwszy „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie ryckim” jest skierowana do tych, którzy chcą założyć własny biznes. – Niedawno skończył się jeden z naborów, ale jeszcze posiadamy pieniądze – mówi dyrektor Gałkowski. Zachęca do działania osoby kreatywne, chcące założyć firmę. – Jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności przyznane mogą zostać osobom w wieku 18-29 lat, czterem kobietom i dwóm mężczyznom, w tym jednej osobie długotrwale bezrobotnej, dla których został ustalony I lub II profil pomocy – informuje dyrektor. Ważne, aby osoby te były bezrobotne, nie kształciły się w systemie dziennym oraz nie korzystały ze szkoleń finansowanych ze środków publicznych w przeciągu czterech tygodni przed rozpoczęciem udziału w projekcie. Maksymalna kwota dotacji wynosi 20 tys. zł na jedną osobę. Wnioski są przyjmowane do 21 sierpnia.

Szkolenia i bony dla młodych

W ramach tego samego projektu urząd pracy posiada środki na szkolenia indywidualne dla 10 młodych osób (6 kobiet i 4 mężczyzn) w tym 5 osób długotrwale bezrobotnych. – Warunkiem udziału jest to, żeby taka osoba znalazła pracodawcę, który zatrudni ją na co najmniej 3 miesiące. Jeśli takiego pracodawcę znajdzie, my finansujemy szkolenie. Pracodawca jest zadowolony, bo ma wykwalifikowanego pracownika o potrzebnych umiejętnościach, a osoba bezrobotna ma za darmo szkolenie i pracę – mówi dyrektor Gałkowski. Istotne jest, że kierunek szkolenia osoba wybiera sobie sama.

Rycki „pośredniak” posiada też bony szkoleniowe dla 3 kobiet, w tym jednej długotrwale bezrobotnej oraz bon na zasiedlenie dla jednej kobiety długotrwale bezrobotnej. To ciekawa propozycja dla osób, które podejmują pracę poza naszym powiatem. – Jeśli ktoś znajdzie pracodawcę i będzie 6 miesięcy pracował, to my dajemy pieniążki w wysokości 7 tys. złotych bez okazywania umów – mówi dyrektor PUP. Bony dotyczą osób do 30. roku życia.

Spawacze i kierowcy poszukiwani

Drugi projekt realizowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Chodzi o grupowe szkolenia w zakresie: „Spawanie metodą MAG 135” oraz „Kierowca-operator wózka jezdniowego z napędem silnikowym”. – Projekt dotyczy grupy osób powyżej 30. roku życia z profilem I lub II pomocy, osób z niższym wykształceniem, bez kwalifikacji, długotrwale bezrobotnych – mówi dyrektor. Szkolenia grupowe będą odbywały się na od września do listopada. – Szukamy osób, które faktycznie będą chciały po szkoleniu podjąć pracę. Mamy nadzieję, że uda nam się nawiązać współpracę z niektórymi większymi pracodawcami, żeby część z tych osób znalazła zatrudnienie, przynajmniej na 3 miesiące – mówi Gałkowski.

Pomoc dla pracodawców i pracowników

Od zmian, które zaszły w roku ubiegłym w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, PUP ma możliwość udzielania pomocy pracodawcom na szkolenia, przekwalifikowanie, podnoszenie kwalifikacji, tzw. szkolenia ustawiczne. – Środki pochodzą z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, które możemy przekazać pracodawcom, którzy chcą podnieść kwalifikacje swoich pracowników i swoje jako pracodawcy – mówi Piotr Gałkowski. W tym roku środki przeznaczone są dla osób powyżej 45. roku życia. Wysokość środków wynosi maksymalnie 300% przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę, z tym, że firmy, które zatrudniają powyżej 10 pracowników muszą mieć 20-procentowy wkład własny, natomiast firmy mikro, zatrudniające do 10 osób, mają w pełni pokryty koszt szkolenia. – Mamy jeszcze środki i bardzo nam zależy, aby nasi pracodawcy, pracownicy ten kapitał ludzki na naszym terenie budowali i rozwijali. Mieć dobrze wykwalifikowaną kadrę- to dla nas przyszłość. A my dajemy to praktycznie za darmo – zachęca Piotr Gałkowski.

Bezrobocie spada

Liczba bezrobotnych w powiecie ryckim spada. Na koniec lipca w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 3001 osób bez zatrudnienia, w tym 1444 kobiet. W lipcu 80 osób znalazło pracę. Rok temu w lipcu w urzędzie pracy było 3211 bezrobotnych.

komentarz »
  1. brat pete® 8 września 2015 15:51 - Odpowiedź

    Tylko 20 tyś? To słabo w porównaniu z wcześniejszymi dokonaniami tej zbędnej instytucji. Kiedyś jako jedyny w gminie i szerzej powiecie ryckim dotację w wysokości 40 tyś. dostał pewien facet, nie wiem czy był niepełnosprawny, czy tam zatrudniał takie osoby. Taką super pomoc zaakceptował starosta z rekomendacji dyrektora pewnej instytucji.Zwykli ludzie mogli liczyć tylko na dotację w wysokości max. 4 tyś.
    Z tego co słyszałem, to ta firma tego gościa podobno już zawiesiła działalność albo nie istnieje.
    Żeby żyło się lepiej…

Napisz komentarz »