Kłoczew

Za 50 tys. zł powstanie nowy most

Opublikowano 15 września 2015, autor: Tomasz Mikusek

Historia zatoczyła koło. Prawie 80 lat temu wójt z Woli Zadybskiej wybudował obecną przeprawę w Goździe. Teraz budowniczym jest wójt z… Woli Zadybskiej

O tym, że most w Goździe na Okrzejce wymaga remontu wiadomo nie od dziś. Jeszcze w tym roku zostanie zbudowana nowa przeprawa. Stara budowla została postawiona w 1937 roku. Most oddano do użytku 78 lat temu, dokładnie 15 lipca. Taka data jest wyryta na jednej z betonowych płyt. Po jednej stronie mostu jest nazwisko wójta, po drugiej sołtysa wsi Józefa Siudera.

Budowniczy z Woli Zadybskiej

Ówczesnym budowniczym był wójt gminy Kłoczew Ludwik Zaręba, który mieszkał w Woli Zadybskiej. Teraz historia zatoczyła koło i również wójt z Woli Zadybskiej będzie budował nową przeprawę. To Zenon Stefanowski. – Mimo, że to niezwykły zbieg okoliczności, to cieszę się z takiego obrotu sprawy – mówi włodarz. – Szczególnie, że Ludwik Zaręba był dobrym gospodarzem i starał się rozwijać gminę. Rozpoczął budowę szkoły w Woli Zadybskiej – dodaje Stefanowski.

Główny szlak na Ryki

Blisko 100 lat temu droga przez Okrzejkę była głównym szlakiem z Gozda do Ryk. – W tamtym czasie funkcjonowała przeprawa w postaci rzuconych przez rzekę bali i gałęzi – mówi Jerzy Grzyb, mieszkaniec wsi i radny gminy Kłoczew. Wszystko przez to, że jeden z właścicieli ziemskich nie chciał, aby chłopi przechodzili obok jego posesji. Dopiero w 1937 roku wójt Zaręba oraz sołtys Gozda Józef Siuder z pomocą mieszkańców wymurowali kamienne podpory i położyli stalowe belki, na których ułożono drewniane podkłady. – W latach 70. wymieniono drewno na betonowe płyty – opowiada Grzyb. Teraz przyszedł czas na całkowitą modernizację przeprawy. Płyty betonowe i zaprawa z pomiędzy kamieni zaczynają się kruszyć. Dlatego gmina ogłosiła przetarg na budowę mostu. – Szacowany koszt robót to ok 50 tys. zł – mówi wójt Stefanowski. Prace mają zostać wykonane jeszcze w tym roku.

Napisz komentarz »