Społeczeństwo, Ułęż

Gaszą pożary od 90 lat

Opublikowano 22 września 2015, autor: Malwina Smolak

Druhowie z Lenda Ruskiego świętowali jubileusz działalności

Obchody rozpoczęła msza św. Podczas uroczystości zorganizowanych przy strażnicy OSP przedstawiono historię jednostki oraz odznaczono zasłużonych druhów. Z okazji jubileuszu do Lenda przyjechały zaprzyjaźnione jednostki OSP z Baranowa, Czułna, Grabowa Ryckiego, Zawitały, Trzcianek, Nowodworu, Walentynowa, Korzeniowa, Ułęża, Sobieszyna oraz Zosina. Druhowie wspólnie przygotowali pokazy strażackie. Zawyły syreny i poszły w ruch sikawki. Strażacy z Lenda pochwalili się i zaprezentowali działanie zabytkowej pompy gaśniczej. Najbardziej widowiskowym elementem pokazu było gaszenie płonącego auta i akcja ratownictwa drogowego.

Z okazji jubileuszu życzymy sobie powiększenia liczebnego jednostki, zdrowia, zakupu nowego sprzętu, ocieplenia garażu, wymienienia drzwi – mówi Henryk Sęk, prezes OSP w Lendzie Ruskim. – Dziękujemy wszystkim gościom i jednostkom za przybycie – dodaje.

Zbudowali dom ludowy i remizę

Historia jednostki w Lendzie sięga 1923 roku, kiedy to mieszkańcy Wólki Sobieszyńskiej przenieśli się z całym dobytkiem wraz z drewnianą remizą i sprzętem strażackim w okolice Lenda Ruskiego. Ludność obu miejscowości zdecydowała się na budowę domu ludowego. Zakończyła się ona w listopadzie 1933 roku. Dom stał się siedzibą ochotników.

Wybuch II wojny światowej na kilka lat wstrzymał działalność straży. Po wojnie druhowie natychmiast ją wznowili. Siłami mieszkańców w roku 1958 udało się zbudować nową remizę. W tym samym roku straż w Lendzie otrzymała nową motopompę. Była jedną z pierwszych na terenie dzisiejszego powiatu. W następnych latach remiza była rozbudowywana i doposażana. W 1970 roku wzbogaciła się o garaż. Pięć lat później „zamieszkał” w nim wóz strażacki – Żuk.

26 września 1999 r. jednostka otrzymała sztandar. Wysłużonego Żuka w 2007 r. zastąpił niemiecki Magirus-Deutz. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej oraz Gminy Ułęż w 2014 r. wyremontowano świetlicę i remizę.

Odznaczenia dla druhów

Złoty Znak Związku OSP RP: Henryk Sęk; Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza: Andrzej Wojtaś; Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Marian Parzyszek, Grzegorz Szewczyk, Grzegorz Stachnio, Stanisław Biaduń, Kazimierz Stachnio, Jacek Ciołek, Jan Sęk; Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Jarosław Wojtaś, Jacek Wojtaś; Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Wojciech Szewczyk, Grzegorz Stachnio, Sebastian Sęk, Szymon Ciołek, Rafał Ajdakowski, Łukasz Szewczyk, Karol Szewczyk, Tomasz Sęk; Odznaka Strażak Wzorowy: Adam Leciewicz, Marcin Sęk; Wyróżnienia: Henryk Sęk OSP Lendo Ruskie, Henryk Iwanowski OSP Sarny.

OSP w Lendzie Ruskim liczy

26 strażaków, w tym:

22 czynnych

2 wspierających

2 honorowych.

Napisz komentarz »