Ryki

Policja przeprowadza się do nowej siedziby

Opublikowano 02 grudnia 2015, autor: Zbigniew Jończyk

Nowoczesny obiekt wyposażony jest m.in. w siłownię, salę gimnastyczną i strzelnicę. Kosztował 9,5 miliona złotych

Trwają ostatnie prace przy przeprowadzce z ulicy Poniatowskiego na Dolną. Warunki pracy policjantów zmienią się diametralnie. – Podobnie jak wszyscy policjanci i pracownicy komendy cieszę się, że za kilka dni zmienimy siedzibę – przyznaje nadkom. Marek Tchórz. – Wszystkie pomieszczenia w nowej siedzibie, w tym i mój gabinet, są w trakcie meblowania – dodaje komendant ryckiej policji. W starym budynku trudno było mówić o standardach godnych XXI wieku.

Przeprowadzka idzie bardzo sprawnie. – Nie możemy pozwolić, by przeprowadzka zakłóciła normalny tryb i ciągłość służby. Bezpieczeństwo mieszkańców traktujemy priorytetowo, dlatego przeprowadzka musi odbyć się szybko i sprawnie – zaznacza komendant.

Działania, żeby doprowadzić do budowy nowej siedziby zaczęły się w 2007 roku. Mijały lata. Nic się nie zmieniało. Na Poniatowskiego w niektórych pokojach pracowało dwóch, czasami trzech policjantów. Prowadząc dochodzenie wzywali świadków i zdarzało się, że w jednym pomieszczeniu w tym samym czasie przesłuchiwano świadków w różnych sprawach.

Przetarg i standardy

Realna szansa na rozpoczęcie budowy pojawiła się w 2012 roku. Rozstrzygnięto nawet przetarg na wyłonienie wykonawcy. Wcześniej gmina Ryki przekazała swoje działki przy ulicy Dolnej pod budowę. Niestety pojawiła się kwestia tzw. standaryzacji policji. Chodziło o to, żeby wszystkie budowane jednostki były do siebie podobne. Przetarg unieważniono i budowa odsunęła się w czasie. Następny rozstrzygnięto pod koniec stycznia 2014. Budowa ruszyła na przełomie sierpnia i września. Po 15 miesiącach dobiega końca. Trwają ostatnie prace, tzw. kosmetyczne. Za tydzień policjanci zaczną tu swoją służbę. – Z całą pewnością sentyment i wspomnienia z lat przepracowanych w budynku przy ul. Poniatowskiego pozostaną. To naturalne, ale nie zmienia to faktu, że cieszymy się z przeprowadzki – przyznaje szef ryckiej policji.

Uroczystość otwarcia zaplanowano na 9 grudnia. O 9:30 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza św. w intencji policjantów. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz Kompani Honorowej przed budynek na ul. Dolnej, gdzie nastąpi wręczenie sztandaru oraz symboliczne przecięcie wstęgi. – Zapraszam mieszkańców powiatu ryckiego na tę wyjątkową uroczystość – mówi nadkom. Marek Tchórz.

 

Nadkom. Marek Tchórz, komendant powiatowy policji

Komfort policjantów i interesantów

Jestem przekonany, że mieszkańcy powiatu ryckiego czują się bezpiecznie. Takie sygnały i informacje otrzymujemy podczas  spotkań i debat społecznych. I to bardzo cieszy. Praca w nowej komendzie, w znacznie lepszych warunkach, z całą pewnością wpłynie na komfort pracy policjantów i pracowników cywilnych, ale głównie na podwyższenie standardu obsługi naszych interesantów.

 

Nowa komenda

Poddasze:

pokoje biurowe, sanitariaty, szatnie

I piętro

pokoje biurowe, gabinet komendanta, sala odpraw, aneks socjalny, pokój do odsłuchu i podglądu, pokój „niebieski”, szatnie, sanitariaty

Parter

recepcja z poczekalnią, pomieszczenia dla zatrzymanych, magazyn broni, sanitariaty, garaże, myjnia, warsztat, kotłownia

Piwnice

magazyn, siłownia, sala gimnastyczna, strzelnica, punkt pomocy medycznej, palarnia, suszarnia, sanitariaty

Zakres robót

Obejmował zaprojektowanie i wybudowanie budynku administracyjno-biurowego, budynku zaplecza psów, altany śmietnikowej, ogrodzenia z bramami, furtkami i szlabanami, obiektów małej architektury, utwardzenia terenu, wjazdu i zjazdu, ciągów pieszych, założenie trawników, nasadzenia drzew i krzewów oraz całej niezbędnej infrastruktury (budowę przyłącza energetycznego podstawowego i rezerwowego, wodociągowego, gazowego, kanalizacji sanitarnej – z przepompownią i podczyszczalnią ścieków dla myjni samochodowej, przyłącza światłowodowego, powierzchniowego odprowadzenia wód opadowych oraz alternatywnego źródła ogrzewania cwu poprzez instalację solarną).

Napisz komentarz »