Stężyca

Żyją jak na pustyni. Bez czystej wody

Opublikowano 09 grudnia 2015, autor: Magdalena Grzelak

Mieszkańcy sołectwa Krukówka od lat zmagają się z brakiem wodociągu. Jego budowa może kosztować 4 mln zł

W Krukówce i Plebance niektóre gospodarstwa czerpią wodę z wwierconych w ziemię filtrów. Ludzie sami płacili za instalacje. Dostęp do bieżącej wody jest jednak utrudniony. Jest zbyt małe ciśnienie. Ale to nie wszystko. – Mam filtr, ale co dwa lata muszę go wymieniać, bo woda jest brudna i filtr się zapycha. Tworzy się kamień – mówi sołtys Marianna Witek. – Wody głębinowe nie są zbyt czyste. Jest to woda z mułem – utyskuje Bogusław Dziubak.

Kiedy lata są suche wody nie wystarcza. – Szczególnie trudna sytuacja była w tym roku. Nie było wody w kranie i studni – mówi Bożena Komar. Tego lata w niektórych gospodarstwach wody nie było w ogóle. – Studnia wyschła. Oprócz nas w gospodarstwie są też dwa konie, które potrzebowały wody – tłumaczy Maria Rzepka. Mieszkańcy musieli kupować wodę, by przeżyć i napoić zwierzęta.

Woda nie do picia

Mieszkańcy są zrozpaczeni sytuacją. – Mieszkam tu, płacę podatki, więc chciałbym żyć w godnych warunkach – mówi Kazimierz Michalski, sezonowy mieszkaniec Krukówki. Pan Kazimierz, jak i wielu innych mieszkańców, chcieliby zmiany. – Wodę mamy tylko w studni, jednak ona nie jest czysta. Kiedy ją zagotuję, nie można jej od razu pić. Nigdy też nie była badana – tłumaczy Halina Michalska. Woda prosto ze studni nie zawsze nadaje się do picia. Cierpią najbardziej ci, którzy nie mają filtrów. Niektórzy nie mają się nawet jak dostać do sklepu po butelkę wody.Rozwiązaniem kłopotów sołectwa jest budowa wodociągu. Mieszkańcy powołali społeczny komitet budowy wodociągu i wpłacili po 1500 złotych na projekt. –  Miało to pomóc nam w zrobieniu projektu, a w późniejszym okresie w budowie wodociągu – tłumaczy Norbert Michalski. Skończyło się jednak na planach.

Gmina chce pomóc

Zanim powstanie wodociąg gmina musi zmodernizować ujęcie wody w Brzezinach. – Żeby zrobić wodociąg do sołectwa, musimy wybudować jeszcze jedną studnię głębinową, przy ujęciu wody w Brzezinach – mówi Zbigniew Chlaściak, wójt gminy Stężyca. – Gdy to zrobimy, będzie można poprowadzić wodę do Krukówki i Plebanki – dodaje. Koszt inwestycji to około 4 mln zł. O dofinansowanie gmina będzie starać się z funduszy UE. Projekt został już złożony. Część kosztów gmina przeznaczy z własnego budżetu. Taka modernizacja jest potrzebna, by ujęcie zaopatrywało w wodę wszystkie miejscowości. Prace mogą ruszyć w przyszłym roku. Na chwilę obecną do ujęcia w Brzezinach podłączona jest Kletnia, Rokitnia Stara, Rokitnia Nowa, Zielonka i Brzeziny.

Napisz komentarz »