Aktualności, Kultura

Piloci czytali dzieciom o lataniu i kosmosie

Opublikowano 14 maja 2016, autor: Marlena Ochal

Gen. Ryszard Hać, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych oraz piloci z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego: ppor. Kamil Bylinka, ppor. Mateusz Kubiak i ppor. Marcin Kossakowski czytali dzieciom w ramach akcji prowadzonej przez Fundację \”ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom\”

Impreza pod nazwą „Czytanie męska rzecz – piloci czytają dzieciom” zawitała w piątek (13 maja) do Muzeum Sił Powietrznych. Tu o godzinie 10:00 ponad 40-osobową grupę dzieci ze świdnickiej szkoły podstawowej oraz wychowanków lubelskiego domu dziecka wraz z opiekunami powitał dyrektor muzeum gen. Ryszard Hać oraz Irena Koźmińska – prezes Fundacji. Dzieci zostały odznaczone naklejkami z logo akcji. Poznały także pilotów z 4. SLSz ppor. Kamila Bylinkę – pilota śmigłowców oraz ppor. Mateusza Kubiaka i ppor. Marcina Kossakowskiego – pilotów z zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”, którzy na tę okazję przygotowali dla najmłodszych opowieści o lataniu i kosmosie.

 

Piloci dzieciom

Dzieci przeszły do sali ekspozycyjnej, gdzie wygodnie usiadłszy na rozłożonych matach, z zaciekawieniem oczekiwały na dalszą część spotkania, które poprowadziła Aleksandra Kapinos, były kierownik literacki Radia Bajka. Jako pierwszy z utworem „W aeroplanie” Juliana Tuwima wystąpił dyrektor Hać. Następnie ppor. Bylinka przeczytał fragment książki autorstwa mjr. pil. Roberta Zawady pt. „Jak gapa został pilotem”. Ppor.Kubiak zaprezentował wiersz Stanisława Pagaczewskiego pt. „Odlot szpaków”, a ppor. Kossakowski fragment opowiadania Adama Bahdaja pt. „Pilot i ja”. W międzyczasie prowadząca oddawała głos dzieciom, które z zafascynowaniem przysłuchiwały się opowieściom lotników i chętnie zadawały ciekawe, niekiedy bardzo trudne pytania.

Zwiedzanie muzeum, konkurs plastyczny i koncert

Milusińscy poznali Bogusia Niedźwiedzia – lotniczą maskotkę, która wspiera działania charytatywne na rzecz najmłodszych. O misji Bogusia opowiedziała Aleksandra Krajewska, która, wraz z mężem por. pil. Ireneuszem Krajewskim, stworzyła tę postać.
W programie akcji znalazło się zwiedzanie muzeum z adiunktem dr. Romanem Kozłowskim, który opowiedział małym uczestnikom spotkania o symbolach lotniczych. Następnie, po krótkiej przerwie na poczęstunek, najmłodsi wzięli udział w konkursie pod hasłem „Przyjaciel pilot”. Poprowadziła go agencja animacji „Potworkowo bawi dzieci” z Warszawy. Zadanie polegało na zaprojektowaniu odznaki pamiątkowej dla pilotów biorących udział w kampanii. Nagrodą za wykonanie najlepszej pracy jest opracowanie jej przez grafika i wydrukowanie w formie prawdziwej odznaki, która następnie zostanie rozesłana pilotom do jednostek. Nagrody w konkursie wręczał Miś Boguś. Na wszystkie dzieci czekały niespodzianki od dyrekcji muzeum i książeczki od krakowskiego wydawnictwa „Skrzat”.

Na zakończenie przed publicznością wystąpili muzycy Andrzej Królikowski i Ewelina Pisarska. Zaśpiewali utwory o lataniu.

15 lat Fundacji „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”

Warto zaznaczyć, że Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia.  W ramach obchodów rocznicy, zainicjowano nowe działanie, skierowane do mężczyzn, a zwłaszcza ojców, do tej pory pełniących rolę drugoplanową w stosunku do bardziej aktywnych wychowawczo matek.
Głównym celem Fundacji jest propagowanie codziennego czytania dzieciom, jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego.  Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.
Napisz komentarz »