Aktualności, Ryki

Unia wykłada 11 mln zł na rewitalizację centrum Ryk

Opublikowano 29 stycznia 2019, autor:

Rusza największa inwestycja w historii miasta. Potrwa 3 lata. – Jeszcze w lutym chcemy ogłosić pierwszy przetarg – informuje burmistrz Jarosław Żaczek

Wartość kosztorysowa kompleksowej rewitalizacji ryckiej starówki to prawie 17 mln zł. Inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego. Kilkanaście dni temu burmistrz Jarosław Żaczek podpisał umowę z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Do gminnej kasy trafi w sumie prawie 11 mln. zł. – Cieszę się, że po długich staraniach jest decyzja i podpisaliśmy umowę na rewitalizację miasta. To będzie największe zadanie inwestycyjne w historii naszej gminy – zaznacza burmistrz Żaczek.

Ostateczna cena po przetargach

Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu, który ma wyłonić wykonawców pierwszego etapu inwestycji, czyli rewitalizację terenów zielonych i budynku przy ul. Poniatowskiego, w którym swoją siedzibę miała policja. – W tym roku będziemy chcieli też ogłosić przetarg na poprawę infrastruktury Starego Miasta – informuje włodarz. Projekt zakłada przebudowę kilku ulic (Cicha, Jeziorna, Rynek Stary, Wjazdowa, Przechodnia, Wylot, Kanałowa, Objazdowa, Krótka) oraz budowę i modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej oraz oświetleniowej. Planowana jest również modernizacji budynków komunalnych przy ul. Przechodnia 3/4, Cichej 10 i 22, Rynek Stary 8/10, Wylot 3/7 i Łukowska 20/24. To plany na rok 2020 i 21.

Fontanna w parku

Najpierw swój wygląd i funkcjonalność zmienią park przy ulicy Warszawskiej oraz skwery przy ul. Szkolnej i kościele parafialnym. Wyremontowane zostaną zniszczone alejki, a na terenie parku przy ul. Warszawskiej powstaną miejsca do odpoczynku, rozrywki i uprawiania sportu. Znikną obumarłe i chore drzewa, a cała zieleń zostanie uporządkowana. Od strony PKS-u pojawi się ogrodzenie. Wygląd pałacu ma uatrakcyjnić ustawiona przed nim podświetlona fontanna. Wokół osi pałacu zaplanowano taras obsadzony głównie różami parkowymi. W zachodniej części parku przy ulicy Słowackiego zaplanowano plac zabaw, a przy budynku biblioteki miniamfiteatr na 164 miejsca siedzące. Na to zadanie gmina również pozyskała środki z UE (250 tys. zł). Całkowity koszt to blisko 600 tys. zł.

Rudery do wyburzenia

W tym roku modernizacji doczeka się też budynek po komendzie policji. Tu miałby się mieści Ośrodek Pomocy Społecznej. Będzie również miejsce dla organizacji pozarządowych jak ZHP (jest propozycja przeniesienia harcówki z ul. Piaskowej), czy klubów sportowych.

W rewitalizację tej części miasta wpisuje się również planowana budowa hali widowiskowo-sportowej. Ma ruszyć w tym roku. Według kosztorysu pochłonie ponad 13 mln zł. W tym przypadku dofinansowanie (3,5 mln zł) będzie pochodziło z budżetu państwa. Z przestrzeni publicznej zniknie nie tylko barak, w którym teraz ćwiczą sportowcy, ale również rozpadające się niezamieszkałe domy w jego sąsiedztwie przy ul. Warszawskiej. Gmina odkupiła już te nieruchomości z myślą o terenie pod budowę nowej hali.

Planowane efekty

1,1 km – przebudowanych dróg gminnych

5,14 ha – powierzchni objętej rewitalizacją

997,5 m2 – wyremontowanych budynków publicznych

16,9 mln zł będzie kosztować rewitalizacja

 

Napisz komentarz »