Aktualności

Wirus afrykańskiego pomoru świń coraz bliżej

Opublikowano 15 czerwca 2018, autor:

Wirus ASF w powiecie ryckim to kwestia czasu. Już został wykryty w sąsiednim powiecie łukowskim. Tam rolnicy muszą wybijać zdrowe świnie

Zofia i Sławomir Gugałowie z Oszczywilka zajmują się hodowlą trzody chlewnej od 30 lat. Przyznają, że to ciężka, ale dochodowa praca. Hodują około 600 świń pochodzących od 30-35 macior. Maciory z małymi trzymają w chlewni przy domu. Tuczniki przewożone są do drugiej chlewni. – Prowadzimy cykl zamknięty. Cała produkcja odbywa się w chlewni bez ingerencji z zewnątrz – tłumaczy Sławomir Gugała.

Gospodarze boją się ASF. Starają się jednak bronić i stosować bio asekurację. – Nasze gospodarstwo jest ogrodzone. Nie wpuszczamy osób postronnych. Zmieniamy odzież. Spełniamy te rygory chroniąc nasz interes – przekonuje Gugała.

– Zgodnie z rozporządzeniem zasady bio asekuracji (patrz ramka) muszą być przestrzegane na terytorium całego kraju – nakazy i zakazy dla gospodarstw – tłumaczy Anna Postrzech zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rykach.

Od kwietnia przez kolejnych 12 miesięcy powiatowi lekarze weterynarii kontrolują gospodarstwa, w których utrzymywane są świnie. – Będziemy sprawdzać, czy hodowcy dostosowują się do wymagań – mówi Anna Postrzech.

– Obostrzenia nie są dla nas problemem. Gorsza jest świadomość, że fala ASF postępuje – uważa Sławomir Gugała.

Padłe dziki

– Na terenie powiatu ryckiego nie wystąpił dotychczas afrykański pomór świń, ani podejrzenie tej choroby – mówi Anna Postrzech. – Otrzymujemy zgłoszenia z terenu powiatu o padłych dzikach, głównie zabitych na drogach – dodaje. Inspekcja Weterynaryjna pobiera próbki od każdego znalezionego martwego dzika. Do Państwowego Instytutu Badawczego – Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach w 2017 trafiło 13 próbek. W tym roku – 4. – We wszystkich przypadkach wyniki na obecność wirusa były ujemne – dodaje Postrzech.

Myśliwi strzelają

Na terenie powiatu ryckiego zlokalizowanych jest osiem obwodów łowieckich. – Na dzień 10 marca, kiedy przeprowadzany był „spis natury” stanu zwierzyny na terenie obwodów w powiecie ryckim bytowało 61 dzików – mówi Andrzej Łasic, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie. Rok temu myśliwi doliczyli się prawie 200.

Wszystko przez odstrzały. W ubiegłym roku na terenie powiatu myśliwi upolowali 172 dziki. Na rok 2018-2019 planowane jest odstrzelenie minimalnie 134 sztuk.

Chłodnie potrzebne od zaraz

Zdaniem Stefana Żołny z Wojskowego Koła Myśliwskiego „Diana” ze Stężycy wirus w powiecie jest kwestią czasu. – Na pewno przyjdzie i do nas. To jest nieuniknione. Przekroczył Wisłę, a kiedyś przekroczy też Odrę. Bariera stawiana na granicy nie pomoże, ponieważ to powinno być zrobione 2-3 lata temu – mówi.

W tej chwili koła łowieckie potrzebują chłodni, jeszcze zanim ASF się pojawi. – Chłodnie będą służyły do przetrzymywania pozyskanych dzików, żeby zwłoki się nie zepsuły – mówi Stefan Żołna. Z umieszczonych w nich tusz pobrane próbki będą przekazane do badania. Koło „Diana” dysponuje taką chłodnią. – Kupiliśmy ją za własne pieniądze. Jeśli pojawiłaby się w powiecie żółta strefa zagrożenia, to koło „Diana” jest gotowe do tego, by przetrzymać w niej dziki i przeprowadzić badania – mówi myśliwy.

Jeśli znajdziesz zwłoki w lesie, nie dotykaj

W okresie wiosenno-letnim gro ludzi udaje się na spacery do lasu. Powiatowy lekarz weterynarii ostrzega, jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika. – Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się na zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska – mówi Anna Postrzech.

Jeśli znajdziesz padłego dzika w lesie, po pierwsze oznacz miejsce w celu ułatwienia odnalezienia ich przez właściwe służby. Po drugie pod żadnym pozorem nie dotykaj zwłok ani ich nie przenoś. Po trzecie zawiadom powiatowego lekarza weterynarii, najbliższą lecznicę weterynaryjną lub koło łowieckie.

 

Dekalog hodowcy świń

1. nie kupuj świń niewiadomego pochodzenia

2. zabezpiecz świnie przed kontaktem z dzikami

3. nie karm trzody chlewnej odpadkami kuchennymi

4. zabezpieczaj paszę przed dostępem zwierząt wolno żyjących

5. wyłóż maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdem i wyjazdem z gospodarstwa a także przed wejściem do pomieszczeń, w których trzymane są świnie

6. nie pozwól, by wchodziły osoby postronne

7. zakładaj oddzielny strój i pozostawiaj go w chlewni

8. pamiętaj o utrzymaniu czystości i dezynfekcji

9. rejestruj świnie w bazie ARiMR

10. obserwuj stan zdrowia świń

 

Wybijają zdrowe świnie

Pod koniec maja w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie poświęcone rządowym działaniom podjętym w celu zwalczania skutków afrykańskiego pomoru świń.

W rozmowach wzięli m.in. udział Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa, Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii oraz Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Obecni na spotkaniu rolnicy domagali się zaprzestania wybijania zdrowych świń w obszarach zapowietrzonych, czyli w promieniu 3 kilometrów od ogniska afrykańskiego pomoru świń. Ich zdaniem należy skupić się na likwidacji populacji dzików.

 

Marlena Kuna

Napisz komentarz »