Aktualności, Kłoczew

Wójt alarmuje: Segregujcie śmieci

Opublikowano 28 marca 2018, autor:

W ubiegłym roku gospodarka odpadami przyniosła 5,5 tys. zł straty. Wynik byłby lepszy, gdyby mieszkańcy bardziej przyłożyli się do segregowania odpadów

Niski poziom segregacji odpadów komunalnych to poważny problem w gminie Kłoczew. Może to zakończyć się podwyżką opłat dla mieszkańców. – Jeżdżąc po gminie widzę, że w niektórych gospodarstwach jest wystawiany jeden czarny worek, a w innych kilka. Czyli wniosek jest jeden – brak segregacji – zauważa wójt Zenon Stefanowski. Tłumaczy, że mieszkańcy muszą poważnie podejść do odpadów, które produkują.

  Opłaty rosną

Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe ceny to trzeba jasno powiedzieć, że tylko zwiększając ilość odpadów wysegregowanych możemy to osiągnąć – oznajmia Stefanowski. Ale i to może nie wystarczyć. – Wtedy trzeba będzie podjąć decyzję chociażby o minimalnych podwyżkach – dodaje. Niestety nie wszystko zależy od samych mieszkańców i władz gminy. Rosną opłaty na rzecz ochrony środowiska, które ponoszą regionalne instalacje przyjmujące odpady komunalne. – O blisko 30 procent poszły w górę ceny za zagospodarowanie śmieci w Puławach, czyli tam gdzie trafiają odpady z naszej gminy – mówi wójt. Jak tłumaczy o tyle też powinna wzrosnąć opłata od mieszkańca. Póki co władze chcą co najmniej do końca roku pozostawić je na dotychczasowym poziomie.

 

Śmieci przybywa

Z roku na rok odpadów w gminie przybywa. Jeszcze w 2015 roku mieszkańcy wyprodukowali 554 ton śmieci. W zeszłym było ich już 690 ton. – Gospodarka nie jest w stanie ich przetworzyć – zauważa wójt. Prognozuje, że ceny będą systematycznie rosnąć. Przykładem są opłaty za utylizację opon samochodowych. W ub.r. gmina płaciła za tonę 300 zł. Teraz opłata wzrosła trzykrotnie do 900 zł. – Przy takim wzroście jak dotychczas nie będziemy w stanie utrzymać dotychczasowych opłat. Cudów nie ma – kwituje włodarz.

 

Niekorzystny bilans

Według przepisów gospodarka odpadami musi się bilansować. To znaczy, że wpływy z opłat od mieszkańców powinny pokrywać wywóz śmieci. W 2016 roku wynik finansowy się zbilansował. Kolejny już nie. – Mieliśmy 5,5 tys. zł na minusie – informuje Janina Dębek, gminny skarbnik. – To jeszcze nie jest duża różnica, ale pokazuje że gospodarka odpadami jest coraz droższa – dodaje. Jak będzie w tym roku okaże się dopiero na początku przyszłego, kiedy gmina zapłaci fakturę za grudzień. W koszty gospodarki odpadami wlicza się także utrzymanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ten funkcjonuje przy gminnej oczyszczalni. Można tam nieodpłatnie oddać sprzęty AGD, RTV czy wielkogabarytowe.

 

 

Tyle śmieci odebrano od mieszkańców

2015 – 554 ton

2016 – 576 ton

2017 – 690 ton

 

Koszty gospodarki odpadami

2016 – 463,6 tys. zł

2017 – 460,7 tys. zł

2018 – 470 tys. zł (plan)

 

Opłaty za śmieci segregowane:

1 osoba – 8 zł

2 osoba – 15 zł

3-4 osób – 25 zł

5 i więcej – 30 zł

 

Napisz komentarz »