30 drzew i pamiątkowe płyty pojawią się wzdłuż alei, biegnącej do cmentarza Balonna w Dęblinie. Sadzenie drzew ma odbyć się w połowie października
Otwarcie alei zaplanowano na 24 marca 2020 roku w Narodowy Dzien Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Na pomysł stworzenia alei wpadło Towarzystwo Przyjaciół Dęblina. TPD wystąpiło z inicjatywą upamiętnienia rodzin, które niosły pomoc Żydom w okresie II wojny światowej. - Na dróżce prowadzącej do cmentarza wojennego planujemy posadzić 30 lip w wysokości 2,5 m. Pod nimi mają być położone 23. oszlifowane, granitowe oflisy z wyrytym na górze krzyżem i gwiazdą oraz nazwiskami rodzin - wyjaśnia Tadeusz Opieka. Na początku alei ma być ułożony również kamień główny z tablicą. Obok tej drogi stoi obelisk upamiętniający zagładę 3,5 tysiąca dęblińskich Żydów ufundowany przez TPD. - W odległości 300 metrów od tego miejsca był zlokalizowany duży niemiecki obóz pracy przymusowej Żydów, gdzie za drutami więziono średnio 1200 osób, które pracowały na pobliskim lotnisku w okresie od maja 1941 roku do lipca 1944 - wyjaśnia pan Tadeusz.
SPRZEDAM - kantówkę sosnową 14x14 - 70mb - kontrłaty sosnowe 25x5 - 3 bele - po 500mb - zrzyny tartaczne sosnowe - 3 bele Proszę o kontakt: 507 11..
Prasa łańcuchowo-walcowa, średnica beli 1,2mx1,2m. Wiązanie siatka/sznurek, centralne smarowanie, podbieracz 1,8m szerokości, centralne smarowanie...
Dęblin: Powstanie aleja upamiętniająca rodziny wspierające Żydów komentarze opinie
Może, by ktoś zadbał o upamiętnienie ryckich Żydów. Jakieś tabliczki na kamienicach, że tu mieszkał lekarz , a tu prawnik. Może by ktoś nawiązał współpracę partnerską nie z miastem na Białorusi, a w Izraelu w celu sprawdzenia pieniędzy, a może, by ktoś stworzył szlak żydowski przechodzący przez Ryki i Bobrowniki ?