:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Ryki. Zmarł ks. prałat Stanisław Burzec

Społeczeństwo, Zmarł prałat Stanisław Burzec - zdjęcie, fotografia

Dziś nad ranem w szpitalu w Dęblinie zmarł ks. senior prałat Stanisław Burzec, wieloletni proboszcz parafii w Rykach i dziekan dekanatu ryckiego. Miał 85 lat

Posługę w parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach rozpoczął w 1990 roku. Został też dziekanem ryckim. Posługę pełnił do 2005 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. Dalej mieszkał i do samego końca posługiwał w ryckiej parafii. W ubiegłym rok obchodził 60-lecie święceń kapłańskich. Zmarł dziś nad ranem w szpitalu.

Droga powołania nie była łatwa. Aby zostać księdzem, Stanisław musiał użyć podstępu. - Zdawałem maturę w Siedlcach. Kiedy zbliżał się egzamin, każdy deklarował, na jakie studia chciałby iść. Już wtedy wiedziałem, że wybiorę seminarium. Ale gdybym się do tego przyznał nie zdałbym matury. Powiedziałem więc nauczycielom, że pójdę do szkoły górniczo-hutniczej – opowiadał ks. Burzec.

Urodził się 22 stycznia 1934 roku w Dawidach k. Parczewa. Święcenia przyjął z rąk bp Ignacego Świrskiego 29 czerwca 1958 r. Do parafii Najświętszego Zbawiciela trafił 32 lata później. Było to jego czwarte probostwo. Wcześniej pasterzował w Wytycznie, Sosnowicy i Włodawie.

Przez 15 lat posługi w Rykach udało się zrealizować wiele planów. To m.in. budowa kaplicy i liczne prace w kościele. Za wieloletnie zasługi Rada Miejska z okazji 60-leia kapłaństwa przyznała mu honorowe obywatelstwo Ryk, a urząd marszałkowski odznaczenie "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego".

Pogrzeb ks. prałata odbędzie się w poniedziałek o godz. 11.0o. Mszy żałobnej w kościele w Rykach będzie przewodził ks. bp. Kazimierz Gurda. Dzień wcześniej w niedzielę o godz. 19:00 w kościele zostanie wystawiona trumna z ciałem ks. Stanisława. Zostanie również odprawiona msza św. w intencji zmarłego.

 

Reklama

Ryki. Zmarł ks. prałat Stanisław Burzec komentarze opinie

  • gość 2019-10-10 10:47:22

    Bardzo dobry i uczciwy człowiek,kapłan.Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

  • monia - niezalogowany 2019-10-10 11:48:21

    Dokładnie bardzo dobry człowiek dawał mi ślub,a potem gdy miałam poważny problem też mi pomógł chociaż byłam już w innej parafii

  • Ela.k84 - niezalogowany 2019-10-10 12:16:52

    Długo mu się pracowało, bo w 1990 roku na parafii Ryki był śp Ks Marian Piotrowski, który leży na Cmentarzu w Rykach. Moja pierwsza Komunia święta odbyła się 5 06.1993 i to była Jego pierwsza Komunia w parafii Ryki. Coś tu sfałszowane wiadomości. Pozdrawiam uczciwych parafian Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Rykach pobudowanego w 1918r. Czyli ks St. Burzec pobrał nie uczciwie pieniądze na 100 lat Kościoła. Do wiadomości... Na ul. Szkolnej dawniej Królewska stał w Rykach Kościół św. Jakuba, to nie Kościół Najświętszego Zbawiciela!

  • Gośc - niezalogowany 2019-10-10 13:09:32

    Do Ela. 84
    Coś nie do końca prawda.Ja pierwszą komunie św. miałam 06.06.1992 r. i wtedy juz proboszczem był śp. Ks. Stanisław Burzec.


  • gość 2019-10-10 13:31:36

    Myślę, że pod tego typu artykułami powinno się wyłączyć dodawanie komentarzy ...

  • Marek - niezalogowany 2019-10-10 15:01:26

    Coś ci się Ela lekko pomieszalo. Ks Piotrowski zmarł 16.10.1990.Na bocznej ścianie kościoła jest tablicą z tą informacją, wystarczy przeczytać albo przejść się na jego grób jak nie wierzysz. A co do kościoła to budowali GO W LATACH 1908-1914. 5 lat temu było obchodzone 100 lecie. Pozdrawiam

  • Gość - niezalogowany 2019-10-10 15:17:17

    Eli coś się pomieszalo.KS Piotrowski zmarł 16.10.1990 i od tego czasu był już KS BURZEC. Łatwo to sprawdzic, na bocznej scianie kosciola jest tablicą o KS Piotrowskim, albo sprawdzić na jego grobie. A co do kościoła to budowany był w latach 1908-1914, to też łatwo sprawdzić w historii parafii, 5 lat temu obchodzone było 100 lecie.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-10 15:37:39

    Straszna wiadomość, bardzo go lubiłam. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie

  • gość 2019-10-10 17:13:01

    Bardzo przyzwoity Ksiądz!!!!!

  • gość 2019-10-10 17:13:26

    Bardzo przyzwoity Ksiądz!!!!!

  • gość 2019-10-10 19:06:37

    Wspaniały kapłan

  • gość 2019-10-10 21:51:30

    Treść komentarza...

  • gość 2019-10-10 21:51:55

    Treść komentarza...

  • gość 2019-10-10 21:52:29

    Wspaniały ksiądz

  • Parafianka - niezalogowany 2019-10-11 20:48:51

    Ks Burzec był prawdziwym gospodarzem i dobrym administratorem, zawsze lubiłam Go, to smutne odejście, ale zasłużył u Boga, że pozwolił mu tyle pożyć. Dziękuję Ci dobry Boże. A dla Księdza Burca wieczny Odpoczynek.

  • Parafianka - niezalogowany 2019-10-11 20:49:34

    Ks Burzec był prawdziwym gospodarzem i dobrym administratorem, zawsze lubiłam Go, to smutne odejście, ale zasłużył u Boga, że pozwolił mu tyle pożyć. Dziękuję Ci dobry Boże. A dla Księdza Burca wieczny Odpoczynek.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-11 20:50:04

    Lubilam rubaszna dobrodusznosc ksiedza Burzca Wieczny odpoczynek racz Mu dac Panie

  • gość 2019-10-24 14:17:16

    Pamiętam jak 1 listopada zamiast kazania było wydzieranie się do mikrofonu o złych ludziach.
    Pamiętam też jak potraktował człowieka, który zwrócił się do niego o pomoc, z pogardą.

Dodajesz jako: |