Reklama

Aktywne zawodowo panie nie dostaną "matczynej emerytury"

1.100 zł brutto otrzymają matki minimum czwórki dzieci, które nie pracowały lub mają najniższą emeryturę. Program "Mama 4 Plus" pomija jednak kobiety pracujące

Grażyna Antolak z Owni i Bogumiła Kapusta z Kłoczewa są w wieku przedemerytalnym. Obie pracują w szkole i wychowały po czworo dzieci. Na świadczenia z programu "Mama 4 Plus" nie będą mogły liczyć. - Nasze przyszłe emerytury najprawdopodobniej przekroczą 1.100 zł i nie załapiemy się na świadczenie z programu - mówi Grażyna Antolak, której do emerytury zostało niecałe 5 lat. 

Bogumiła Kapusta może odejść na emeryturę już za rok. - Kiedyś nie było żadnego wsparcia od państwa, ani 500 zł, ani rodzinnego, ani becikowego. Trzeba było sobie radzić. Byłyśmy mamami na dwa etaty - mówi. - Sprawiedliwie by było, gdyby takie matki dostawały emeryturę z pracy, a dodatkowo pieniądze za wychowanie czwórki dzieci - uważa. 

Reklama

W podobnej sytuacji jest też Elżbieta Gruza ze Starego Zadybia. - Mam dwie córki i dwóch synów. Nie pracowałam do 2001 roku. Kiedy najmłodszy syn skończył cztery lata, poszłam do pracy, trochę w gastronomii, trochę w supermarkecie. Teraz jestem w szkole na stażu - mówi pani Ela. Choć do emerytury zostało jej ładnych kilka lat, Gruza boi się, że nie załapie się do programu. 

Zdaniem naszych rozmówczyń świadczenia powinny być przyznawane wszystkim mamom, które wychowały czworo dzieci i więcej, niezależnie od tego czy pracowały, czy nie. - Po 35 latach pracy w szkole, będę miała ok. 1.400 zł emerytury. Gdybym kiedyś wiedziała, że takie czasy nadejdą, to bym nie szła do pracy, a emeryturę i tak bym miała niewiele niższą - mówi  Grażyna Antolak.

Reklama

Mamy ustawiają się w kolejce 

Program "Mama 4 Plus" wszedł w życie w marcu. Do piątku (29 marca) do biura ZUS w Rykach wpłynęły 62 wnioski o świadczenie. - Najwięcej osób zgłosiło się w Rykach pod koniec lutego i na początku marca. Obserwujemy, że z dnia na dzień zainteresowanie maleje - informuje Małgorzata Korba.

 - Do 28 marca do placówek ZUS w województwie lubelskim trafiło w sumie 2056 wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, w tym jedynie trzy z nich złożyli mężczyźni - dodaje rzecznik ZUS w województwie lubelskim. 80 procent wniosków pochodzi od osób w wieku 60-69 lat. 354 wnioski złożyły osoby w wieku 70-79 lat, a 45 osoby w wieku 80-89 lat. Do ZUS w naszym województwie po świadczenie "Mama 4 Plus" zgłosiło się też siedem osób po 90. roku życia. - Wśród zainteresowanych świadczeniem w woj. lubelskim są między innymi dwie mamy, które wychowały aż po siedemnaścioro dzieci - dodaje Korba. 

Reklama

Wśród osób, których wnioski ZUS już zdążył rozpatrzeć, ponad połowę stanowią mamy, które wychowały czwórkę dzieci. Co czwarta mama wychowała piątkę dzieci, a pozostałe – szóstkę lub więcej. W tej grupie jest 41 mam, które zajmowały się wychowywaniem ponad dziewięciorga dzieci. 

2 grosze emerytury

Pierwsze wypłaty rodzicielskich świadczeń uzupełniających trafiły do zainteresowanych już w połowie marca. Do tej pory lubelski ZUS rozpatrzył już prawie 2/3 wniosków i przyznał rodzicielskie świadczenia uzupełniające 1214 osobom. - 444 z nich do tej pory nie miało prawa do żadnej emerytury czy renty, dlatego będą dostawać świadczenie "Mama 4 Plus" w kwocie 1.100 zł brutto. Pozostałe osoby miały już swoją emeryturę lub rentę, ale niższą niż 1.100 zł. Te osoby mogą liczyć na wypłatę "Mama 4 Plus" w kwocie uzupełnienia do 1.100 zł - mówi Małgorzata Korba. 

Reklama

Wśród osób, którym ZUS przyznał już świadczenie "Mama 4 Plus" jest kobieta, która dotychczas pobierała najniższą emeryturę w Polsce, wynoszącą 2 grosze. - Przez całe życie miała odprowadzone do ZUS tylko kilka złotych składki emerytalnej za jeden dzień ubezpieczenia. Dlatego jej świadczenie okazało się tak niskie - mówi rzecznik. Wychowała jednak sześcioro dzieci i jeszcze w lutym złożyła wniosek o przyznanie środków z programu "Mama 4 Plus". 

Marlena Kuna

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2020-08-04 14:51:28

    Wstydziła bym się iść z czymś takim do gazet:)...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości