Reklama

Motocyklowa rodzina przyjechała uczcić "Orlika"

Był jednym z najdzielniejszych żołnierzy walczących o wolną Polskę. Dziś o Jego bohaterstwie pamiętają potomni

Zwykli ludzie, władze Ryk i powiatu uczciły 73. rocznicę śmierci mjr. Mariana Bernaciaka "Orlika". 23 czerwca w intencji dowódcy 15. Pułku Piechoty "Wilków" i jego podkomendnych została odprawiona msza św. w ryckim kościele. Podczas liturgii hołd majorowi złożyły delegacje sztandarowe oraz dziesiątki mieszkańców Ryk i okolic. Wśród przybyłych pojawiła się m.in. rodzina Rosłańców z Garwolina. Cała trójka zjeździła na motocyklach całą Polskę odwiedzając znane miejsca pamięci. Kilkukrotnie uczestniczyli w Rajdzie Katyńskim. Jak podkreślają, nie mogło ich zabraknąć także na rocznicy śmierci "Orlika". - To jeden z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych na naszym terenie - zaznacza Adam Rosłaniec, który na cześć majora przywdział nawet koszulkę z jego podobizną.

Bohater wart pokazania

Reklama

O wyjątkowości M. Bernaciaka i podobnych do niego ludzi wiele miejsca poświęcił główny celebrans mszy. Ksiądz Adam Woźniak przypomniał, że major należał do tych, którzy toczyli walkę o takie ideały, jak "Bóg, Honor, Ojczyzna". I nie wahał się złożyć za te hasła ofiary życia. - Właśnie dlatego ludzi pokroju "Orlika" warto pokazywać. Oni nie za każdym razem wygrywali, ale zawsze zachowywali w sercu najważniejsze wartości - podkreśla ks. Woźniak.

Głosząc homilię kapłan odniósł się też do tych, którzy współcześnie nazywają M. Bernaciaka bohaterem kontrowersyjnym. - Jeżeli ktoś chce być wierny zasadom, to dla niektórych zawsze będzie kontrowersyjnym, bo oni nie rozumieją, że można w ten sposób żyć - zauważa ks. Adam.

Reklama

Co do szlachetności "Orlika" wątpliwości nie mieli uczestnicy ryckich uroczystości. Po mszy przedstawiciele m.in. władz miasta, powiatu i koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odwiedzili miejsca pamięci związane z M. Bernaciakiem. Wiązanki kwiatów pojawiły się przy pomniku żołnierzy AK-WiN w Rykach, przy mogile pomordowanych na ryckim cmentarzu i pod krzyżem upamiętniającym śmierć "Orlika" w Piotrówku.

Tomasz Kępka

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości