W piątek w Kwadracie Artystycznym odbył się koncert na pianino w wykonaniu Jakuba Czerskiego
Kuba od niedawna fascynuje się grą na pianinie. Jednak zanim odkrył pasję do muzyki, próbował swoich sił w wielu innych dziedzinach. W wieku 7 lat uczęszczał na zajęcia do Ryckiego Klubu Karate Tsunami. Brał udział w zawodach ogólnopolskich, zajął nawet pierwsze miejsce w szermierce na miecze oraz drugie w semi-kontakcie. Po przygodzie z karate przyszedł czas na piłkę nożną w klubie MKS Ryki. Tym razem to też nie był kierunek zainteresowań małego artysty. Chłopiec zaznajomił się również z robotyką, budując konstrukcje z klocków lego. Jednak serce Jakuba podbiła historia Titanica i piosenka "My Heart Will Go On" z repertuaru Celine Dion. Tym utworem Kuba otworzył koncert w Kwadracie, jak również zapoczątkował wspaniałą przygodę z muzyką, która trwa do dziś. Od tamtej pory spędzał kilka godzin dziennie przy keyboardzie, na którym amatorsko pogrywali jego rodzice. Widząc talent syna rodzice podjęli decyzję o zapisaniu go do Ogniska Muzycznego w Rykach, gdzie pod czujnym okiem Grzegorza Walaska uczył się od podstaw gry na instrumencie.
Kuba inspirował się wieloma artystami, aż w końcu trafił na muzykę poważną. Fryderyk Chopin, Yiruma, Paul de Senneville, Ludwik Van Beethoven - to jego ogromni idole. Zafascynowany ich kompozycjami spróbował swoich sił również w tym zakresie.
Od 1 września uczęszcza do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Puławach. Po tak krótkiej przygodzie z muzyką wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Młodych Talentów „Polsha Priviet” w Białym Stoku. Pod koniec października 10-latek z Ryk zaprezentował się w dwóch kategoriach - wykonanie instrumentalne oraz wykonanie instrumentalne własnej kompozycji. Tam również jego talent został doceniony, ponieważ w pierwszej konkurencji otrzymał srebro (zajął drugie miejsce), a za własną kompozycję otrzymał złoty puchar. Został wyróżniony przez organizatorów zaproszeniem do występu na gali finałowej. Jakub zaprezentował utwory Paul’a de Senneville’a - Mariage d’Amour oraz własną kompozycję, którą zatytułował „Historia Życia”.
Piątkowy koncert w Rykach zgromadził wielu słuchaczy, a za ich obecność i wsparcie dziękujemy wspólnie z rodzicami Jakuba. Kuba jest najmłodszym muzykiem, który wystąpił na scenie redakcyjnej kawiarni "Twojego Głosu".
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze