Aż 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rykach wzięło udział w XXV Dniu Papieskim. Wolontariusze Koła „Caritas” zbierali datki na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera zdolną młodzież z ubogich rodzin. Akcja zakończyła się sukcesem i pokazała, jak wielkie serce ma rycka młodzież oraz ich parafianie.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Rykach niezmiennie angażuje się w pomoc ubogiej młodzieży odkąd tylko obchodzony jest dzień wspomnienia św. Jana Pawła II. Nie inaczej było i w tym roku, kiedy Dzień Papieski odbywał się pod hasłem: „Św. Jan Paweł II. Prorok nadziei”.
Wolontariusze z klas III-VIII, pod kierunkiem katechetki Anny Piskorskiej, z papieskimi biało-żółtymi chorągiewkami i puszkami z wizerunkiem papieża-Polaka, pojawili się na kościelnym placu niemal po każdej Mszy świętej 12 października.
– Nie wszyscy mogli przybyć, ale 30 uczniów udało się zebrać. Nigdy nie ma z tym problemu. Nasza młodzież jest chętna do niesienia pomocy – przyznaje katechetka Anna Piskorska.
Nauczycielka podkreśla, że chęć pomagania jest tak duża, iż chcą w to włączać się nawet absolwenci szkoły. – Nawet absolwenci „Jedynki” dalej chcą kwestować. Przykładem może być, obecna dziś Emilia Kaczorek, z którą podpisałam porozumienie wolontariackie, by mogła dalej działać – dodaje.
Uczniowie nie tylko zbierali pieniądze. Każdego darczyńcę obdarowywali kartką z wybraną myślą św. Jana Pawła II, które wcześniej przygotowywali w szkole pod opieką katechetki.
Parafian z Ryk nie trzeba było specjalnie zachęcać do wsparcia. Wielu zdecydowało się wrzucić do puszki banknot lub monetę.
– Warto wspierać młode osoby, które nie stać na studia, a mają potencjał i chcą się uczyć. Co roku pamiętam o tej akcji i staram się ją wspierać – mówi pani Magda, rycka parafianka.
Zebrane pieniądze zasilą konto Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która udziela pomocy uzdolnionej młodzieży z biednych rodzin, fundując stypendia. Kwota zbiórki będzie znana za kilka dni.
Warto jednak zauważyć, że na niedzieli Dzień Papieski wcale się w Rykach nie zakończył.
– W piątek, 17 października, będziemy obchodzili dzień naszego papieża w szkole. Każdy dostanie wybraną myśl Ojca Świętego i razem zaśpiewamy „Barkę”. Jeśli będzie dobra pogoda, to być może wyjdziemy w tym celu na plac szkolny. Dodatkowo, podczas obchodów będziemy rozprowadzać papieskie kremówki, z których dochód też popłynie do Fundacji – zapowiada Anna Piskorska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze