Reklama

Artystka z Tajwanu zagrała na dęblińskich organach

- To mój pierwszy występ w Polsce. Podoba mi się tu, bo jest dużo zieleni i ludzie są wspaniali - mówi Hsiao-yi Yu

- W moim kraju ludzie są przyjaźnie nastawieni i bardzo mili. W Polsce jest tak samo - zauważa. Artystka wystąpiła w V Międzynarodowych Spotkaniach z Muzyką Organową w kościele Św. Piusa V. W niedzielę (14 lipca) Hsiao-yi Yu zagrała utwory m.in. Stanisława Moniuszki, Jana Sebastiana Bacha i Felixa Mendelssohna. - Oprócz tego zostały zagrane utwory dla nas egzotyczne, pochodzące z tamtejszej kultury. Mamy okazję z nimi obcować i dziękujemy, że taka gwiazda jest z nami - mówi Jerzy Kukla, kierownik festiwalu.

Muzyka kameralna i współczesna

Reklama

Hsiao-yi Yu jest absolwentką studiów wokalnych na uniwersytecie Soochow w Tajpei. Następnie studiowała w zakresie gry na organach w tajwańskim kolegium teologicznym i seminarium duchownym. Wokalistka w rozmowie z "Twoim Głosem" opowiada o swoich sukcesach wokalnych. - W 2014 roku zdobyłam I nagrodę na I Tajwańskim konkursie organowym. Jesienią 2017 roku wydałam dwie płyty CD. Jedną z nich nagrałam z wybitnym trębaczem Chang - Bo Chen - opowiada. Pierwsza płyta to repertuar kościelnej muzyki klasycznej i współczesnej. - Na drugiej płycie są utwory z epoki baroku i klasycyzmu - dodaje. 

Artystka występowała we wszystkich salach koncertowych wyposażonych w organy piszczałkowe na Tajwanie. Współpracuje z orkiestrami, m.in. z orkiestrą filharmonii w Tajpei jako solistka. - Śpiewam też muzykę kameralną współpracując z wieloma instrumentariuszami - kończy.

Reklama

Kolejne spotkanie z muzyką

21 lipca - Michał Kopyciński (organy) i Wojciech Kopyciński (puzon)

28 lipca - Urszula Ptaszyńska-Grahm (organy)

Magdalena Grzelak

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości