Reklama

Będą 14. emerytury

Dodatkowe ponad 1200 zł na rękę do staną w tym roku seniorzy. Rząd przyjął projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów

14. emerytura będzie wypłacana już w tym roku. Wyniesie 1338,44 zł brutto, co na rękę da 1217,98 zł. Dostaną ją emeryci i renciści, których wysokość świadczenia nie przekracza 2900 zł. Pozytywną informacją jest również to, że "czternastka" nie zostanie opodatkowana. Motywem jej wprowadzenia jest pomoc osobom w trudnym czasie inflacji. 

Wypłaty 14. emerytur będą dokonywane bez konieczności złożenia przez seniorów jakiegokolwiek wniosku. Osoby uprawnione dostaną ją wraz sierpniową emeryturą lub rentą. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Jeżeli kwota 14. emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

Reklama

14. emerytura ma przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. oraz wysokość tego świadczenia nie przekracza kwoty 4188,44 zł.

fot. Pixaby

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości