Reklama

„Bidula” w Rykach nie będzie. Przynajmniej na razie

Plany dostosowania budynku przy ul. Żytniej na Dom Dziecka pojawiły się w poprzedniej kadencji samorządu. Inwestycja była przesuwana. Ostatecznie "wyleciała" z budżetu na 2020 rok. - Nie stać nas na "dokładanie" do kolejnej placówki - tłumaczy starosta Dariusz Szczygielski

Według szacunków chodzi o 700-800 tys. zł rocznie. 

Budynek przy ulicy Żytniej 22 od kilku lat stoi pusty. W przeszłości była tu m.in. poradnia przeciwgruźlicza. 2 lata temu powiat podpisał umowę na dofinansowanie dostosowania budynku na potrzeby Domu Dziecka. Inwestycja miała kosztować ponad 1,8 mln zł. Niestety cztery przetargi zostały unieważnione, bo oferty znacznie przewyższały zabezpieczone środki, a do piątego nie zgłosiła się żadna firma.

- Wniosek o dofinansowanie był składany, gdy powiat nie prowadził szpitala. Teraz zmieniła się sytuacja ekonomiczna - mówi starosta. Trzeba dokładać nie tylko do pływalni (ok. 1 mln zł rocznie), ale i do szpitala (ok. 3 mln zł rocznie). W tej chwili starostwo wydaje na utrzymanie dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo - wychowawczych blisko 1,8 mln zł rocznie (27 osób).

Reklama

- Z inwestycji nie rezygnujemy docelowo, ale w tej chwili jesteśmy zmuszeni podjąć taką decyzję - informuje wicestarosta Dariusz Cenkiel. - Nie zamykamy tematu - dodaje.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2020-01-25 12:54:06

    To byl kiedys piekny budynek, mial swoj styl nawiazujacy do czasow w jakich go budowano a teraz wyglada jak odnowione paskudztwo bez charakteru. Nie ma to jak cos trafi w rece wladzy i ludzi ktorzy nie maja pojecia o niczym tylko wiedza jak zalapac sie na panstwowa posadke i trzymac sie jej kurczowo bo na wolnym rynku pracy by sobie nie poradzili z takimi brrakami w wiedzy i doswiadczeniu. Kiedy wreszcie urzedy beda zatrudniac ludzi wyksztalconych a nie krewnych i kolesiow.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2020-01-25 13:38:25

    Trochę to słowo "bidula" mnie razi. Czasami jest konieczność umieszczenia tam dziecka. Teraz tego typu placówki są z kilkunastoma dziećmi i myślę że zadbane i dzieci objęte właściwą i serdeczną opieką.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości