Reklama

Biskup odwiedził Leopoldów

W niedzielę parafię w Leopoldowie odwiedził ks. bp Kazimierz Gurda. Razem z wiernymi ordynariusz diecezji siedleckiej dziękował Bogu za wspólnotę parafialną

Ostatni raz z wizytą kanoniczną biskup gościł w Leopoldowie w 2014 roku. W niedzielę przy wejściu do świątyni ordynariusza diecezji siedleckiej witał ks. Andrzej Polak, proboszcz parafii, który pod koniec ubiegłego roku objął tę funkcję po zmarłym ks. kanoniku Bogdanie Koźle. 

Podczas wizyty w Leopoldowie bp. Kazimierz Gurda odwiedził m.in. mieszkańców miejscowego Domu Pomocy Społecznej. Podopieczni DPS-u już od rana z niecierpliwością i nadzieją czekali na księdza biskupa. - Jesteście bardzo ważni w życiu Kościoła. Z wielką nadzieją do Was przychodzę i z prośbą, żebyście pamiętali w modlitwie o parafii i o powołaniach kapłańskich - mówił bp Gurda.

Reklama

Ordynariusz diecezji siedleckiej spotkał się również z grupami modlitewnymi działającymi w parafii. Po południu nawiedził cmentarz parafialny, na którym spoczywa pierwszy proboszcz leopoldowskiej parafii ks. kan. Tadeusz Drozdowski. Biskup Gurda poświęcił również nowo postawiony nagrobek zmarłego przed rokiem ks. kan. Bogdana Kozioła. - Cmentarz jest dla nas nie tylko takim miejscem, gdzie przychodzimy i wspominamy naszych zmarłych bliskich, ale jest także miejscem nadziei, w którym patrzymy w przyszłość i dla nich i dla nas - mówił ordynariusz diecezji siedleckiej.

Wizytę w Leopoldowie zakończyło spotkanie z kapłanami parafii dekanatu ryckiego.

Reklama

Parafia liczy około 2700 osób. Pierwszy kościół drewniany, mający początkowo status świątyni rektoralnej należącej do parafii w Rykach zaczęto budować 9 lipca 1933 roku. Budowie świątyni i plebanii przewodniczył rektor kościoła - ks. Franciszek Ołdakowski, pełniący posługę rektorską od 1936 do 1947 roku.

We wrześniu 1947 roku do Leopoldowa przybył ks. Tadeusz Drozdowski. Kapłan ten położył ogromne zasługi w organizowaniu parafii i jej zagospodarowaniu. Z jego osobą łączy się przekształcenie rektoratu w Leopoldowie w nową parafię Wniebowzięcia NMP. Została ona erygowana przez ks. bpa Ignacego Świrskiego w 1948 roku. Ks. Drozdowski został mianowany pierwszym proboszczem. W tym roku minęła 40 rocznica jego śmierci.

Reklama

Obecny kościół jest drugim w parafii. Powstał na miejscu starego kościoła. Jego budowa sięga lat 80-tych ubiegłego stulecia. Kościół został konsekrowany 25 września 1983 roku ks. bp Jan Mazur.

 

 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości