W niedzielę parafię w Leopoldowie odwiedził ks. bp Kazimierz Gurda. Razem z wiernymi ordynariusz diecezji siedleckiej dziękował Bogu za wspólnotę parafialną
Ostatni raz z wizytą kanoniczną biskup gościł w Leopoldowie w 2014 roku. W niedzielę przy wejściu do świątyni ordynariusza diecezji siedleckiej witał ks. Andrzej Polak, proboszcz parafii, który pod koniec ubiegłego roku objął tę funkcję po zmarłym ks. kanoniku Bogdanie Koźle.
Podczas wizyty w Leopoldowie bp. Kazimierz Gurda odwiedził m.in. mieszkańców miejscowego Domu Pomocy Społecznej. Podopieczni DPS-u już od rana z niecierpliwością i nadzieją czekali na księdza biskupa. - Jesteście bardzo ważni w życiu Kościoła. Z wielką nadzieją do Was przychodzę i z prośbą, żebyście pamiętali w modlitwie o parafii i o powołaniach kapłańskich - mówił bp Gurda.
Ordynariusz diecezji siedleckiej spotkał się również z grupami modlitewnymi działającymi w parafii. Po południu nawiedził cmentarz parafialny, na którym spoczywa pierwszy proboszcz leopoldowskiej parafii ks. kan. Tadeusz Drozdowski. Biskup Gurda poświęcił również nowo postawiony nagrobek zmarłego przed rokiem ks. kan. Bogdana Kozioła. - Cmentarz jest dla nas nie tylko takim miejscem, gdzie przychodzimy i wspominamy naszych zmarłych bliskich, ale jest także miejscem nadziei, w którym patrzymy w przyszłość i dla nich i dla nas - mówił ordynariusz diecezji siedleckiej.
Wizytę w Leopoldowie zakończyło spotkanie z kapłanami parafii dekanatu ryckiego.
Parafia liczy około 2700 osób. Pierwszy kościół drewniany, mający początkowo status świątyni rektoralnej należącej do parafii w Rykach zaczęto budować 9 lipca 1933 roku. Budowie świątyni i plebanii przewodniczył rektor kościoła - ks. Franciszek Ołdakowski, pełniący posługę rektorską od 1936 do 1947 roku.
We wrześniu 1947 roku do Leopoldowa przybył ks. Tadeusz Drozdowski. Kapłan ten położył ogromne zasługi w organizowaniu parafii i jej zagospodarowaniu. Z jego osobą łączy się przekształcenie rektoratu w Leopoldowie w nową parafię Wniebowzięcia NMP. Została ona erygowana przez ks. bpa Ignacego Świrskiego w 1948 roku. Ks. Drozdowski został mianowany pierwszym proboszczem. W tym roku minęła 40 rocznica jego śmierci.
Obecny kościół jest drugim w parafii. Powstał na miejscu starego kościoła. Jego budowa sięga lat 80-tych ubiegłego stulecia. Kościół został konsekrowany 25 września 1983 roku ks. bp Jan Mazur.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze