Reklama

Budowlańcy nawet w środku zimy nie zwalniają tempa. Za 4 miesiące hala sportowa ma być gotowa

Jeżeli nie pojawią się nieprzewidziane okoliczności, to w czerwcu będzie można już korzystać z nowej hali sportowo - widowiskowej w Rykach

Środek zimy wcale nie oznacza przestoju na budowie przy ulicy Warszawskiej. - Nie przerywamy prac, posuwają się do przodu - potwierdza Kazimierz Grygiel, kierownik budowy. Zaplanowano tylko 3-tygodniową przerwę w okresie świątecznym.

Budowlańcy pojawili się w Rykach pod koniec marca 2020 roku. Na początek w ruch poszły piły. Roboty rozpoczęły się od wycinki drzew i krzewów. Później trzeba było użyć cięższego sprzętu. Do wyburzenia były domy na działkach przy ul. Warszawskiej, które gmina odkupiła na powiększenie działki budowlanej oraz stara hala sportowa i budynki biurowe Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. "Zniknął"  słynny bar "Stadion". 

Reklama

Po przygotowaniu terenu można było wykopać i zalać fundamenty. Mury zaczęły piąć się w górę błyskawicznie. Tempo robót było tak dobre, że pojawiła się szansa zakończenia budowy przed czasem. Niestety mocno we znaki budowlańcom dał się koronawirus. Pojawiły się nie tylko problemy z pracownikami, ale przede wszystkim z dostawą potrzebnych materiałów. Pod koniec ubiegłego roku firma zwróciła się do gminy o zmianę terminu wykonania robót z 10 lutego na 10 maja 2022 roku. - Termin majowy uważam, że jest jak najbardziej realny, ale wszystko będzie zależało od warunków pogodowych i przebiegu pandemii. Mamy jeszcze 4 miesiące, to dużo czasu - mówi Kazimierz Grygiel.  

Kierownik budowy zaawansowanie prac ocenia na około 70%. - W tej chwili trwają prace przy montażu sufitu hali. Jednocześnie kładziemy płytki na trybunach, w łazienkach, szatniach - wylicza kierownik budowy. Później rozpocznie się malowanie i dokończenie elewacji. - Czekamy na odpowiednie warunki. W tym momencie skupiamy się na pracach wewnątrz hali. Jak tylko pogoda pozwala są też wykonywane roboty na zewnątrz. Tempa nie zwalniamy, bo nawet przybywa pracowników. W tej chwili ekipa liczy 20 osób i wszyscy mają co robić. Wizualnie na zewnątrz może nie widać, jak te roboty idą do przodu, ale tu w środku naprawdę dużo się dzieje - zaznacza Kazimierz Grygiel. 

Reklama

Wykonawcą inwestycji jest firmą Grand z Korzennej. Będzie kosztowała 14,4 mln zł plus wyposażenie. Gmina na budowę obiektu pozyskała 3,5 mln zł (Ministerstwo Sportu) oraz 7 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

Według planów nowa hala będzie mogła być oddana do użytku od czerwca tego roku. - Spełnia się marzenie wielu mieszkańców. Przez wiele lat była mowa o tym, że taki obiekt w Rykach powinien być. Mimo różnych dyskusji na ten temat, to biorąc pod uwagę skalę inwestycji i trudny okres w jakim przyszło ja realizować, to jeśli ten obiekt wybudujemy i wyposażymy za kwotę obciążającą budżet na ok. 4 mln zł, to myślę, że warto było podjąć taką decyzję, bo realizujemy ja da wielu pokoleń - Mówi Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk.

Reklama

Obiekt będzie miał ok. 2700 m2 powierzchni użytkowej. Na parterze zaplanowano miejsce do obsługi sprzedaży biletów, klatkę schodową z windą dla niepełnosprawnych, szatnię dla kibiców, zaplecze sanitarne. Pod trybunami ulokowano cztery szatnie dla zawodników. Na parterze znajdą się też pomieszczenia dla trenerów, sędziów, magazyn, punkt medyczny. W tej części ulokowano również dwa boiska do squasha, które zajmują dwie kondygnacje oraz siłownię (100 m2). Jest też dodatkowa klatka schodowa ewakuacyjna.

Na piętrze zaplanowano salę do fitness, szatnię, pomieszczenia biurowe oraz wejścia na trybuny (350 osób) i pomieszczenie dla komentatorów.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości