Pod tym hasłem Muzeum Sił Powietrznych, we współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięć Jana Pawła II, zapraszają 16 października 2019 r.
Czterdzieści lat temu, w dniach 2-10 czerwca 1979 roku, Karol Wojtyła po raz pierwszy odbył pielgrzymkę do Polski jako papież Jan Paweł II. Odwiedził wówczas Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. Pielgrzymka, która zdaniem wielu historyków w dużym stopniu zapoczątkowała też rozpad systemu komunistycznego, wyzwoliła w kraju nieopisany entuzjazm i równie wielkie obawy ówczesnych władz. Papież wypowiedział wtedy słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Za każdą wizytą w rodzinnym kraju, a było ich w sumie osiem – dodawał Polakom otuchy i nadziei, wskazywał jak radzić sobie w chwilach zwątpienia i apatii. Był wielkim nauczycielem narodu i wybitnym człowiekiem, dziś świętym tysiąclecia Państwa Polskiego.
W środowisku lotników polskich wciąż żywa jest pamięć o tych wydarzeniach: Siły Powietrzne aktywnie uczestniczyły w zabezpieczaniu tych pielgrzymek pod względem lotniczym i logistycznym.

na konferencję popularnonaukową zatytułowaną „Lotnicze świadectwa wizyt św. Jana Pawła II do Ojczyzny – zabezpieczenie pielgrzymek przez Siły Powietrzne Rzeczypospolitej Polskiej”
Patronatem honorowym konferencję objęli:
Metropolita Lubelski Arcybiskup Stanisław Budzik i Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze