W piątek 26 marca rozpocznie swoją działalność skoncentrowana dyspozytornia medyczna, obejmująca swoim zasięgiem całe województwo lubelskie
Dyspozytornia powstała z koncentracji czterech istniejących dotąd dyspozytorni – w Białej Podlaskiej, Lublinie, Chełmie i Zamościu. Będzie miała za zadanie przyjmować zgłoszenia dla karetek pogotowia ratunkowego. Trzon główny tych obowiązków spadnie na Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie, które w stosunku do pozostałych dyspozytorni jest na chwilę obecną największe. Obsługa zgłoszeń dla karetek pogotowia ratunkowego przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie, będzie trwać do końca 2021 r.
Po 1 stycznia 2022 r. centralna dyspozytornia medyczna stanie się komórką organizacyjną Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Dyspozytornia została skoncentrowana zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Fakt jej powstania nie będzie miał wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców województwa. Każde zgłoszenie przekazane do dyspozytorni na pewno zostanie przyjęte i obsłużone tak, by zapewnić pomoc osobom w stanie zagrożenia życia lub zdrowia.
Skoncentrowane dyspozytornie medyczne działają w oparciu o jednolity dla całego kraju System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, który umożliwia m.in. przyjęcie zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach z numerów alarmowych, dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego, rejestrowanie i lokalizację zdarzeń medycznych osoby dzwoniącej oraz zespołu ratownictwa medycznego. System pozwala monitorować oraz zarządzać siłami i środkami Państwowego Ratownictwa Medycznego, zarządzać zgłoszeniami i zdarzeniami, a także tworzyć dokumentację medyczną i obsługę sytuacji wyjątkowych. A w przypadku wystąpienia awarii umożliwi zastępowalność poszczególnych dyspozytorni.
źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze