Po tym, jak z końcem ubiegłego roku ze stanowiska zrezygnował Wojciech Niedziółka, od stycznia, po raz pierwszy w historii powiatowej biblioteki, władzę objęła kobieta. Przez ostatnie lata Dagmara Jarosz kierowała biblioteką w Dęblinie
Choć Dagmara Jarosz dopiero poznaje obowiązki na nowym stanowisku, już wiadomo, że zmiany organizacyjne nie będą duże. - Mój poprzednik pozostawił bibliotekę w bardzo dobrym stanie. Będę ten kierunek kontynuowała - zaznacza Jarosz.
Ale nie znaczy to, że pewne nowości i usprawnienia nie zostaną wprowadzone. W sprawie konkretów nowa dyrektor jest dość tajemnicza. - Główny nacisk położę na współpracę z różnymi podmiotami. Na to, by utrzymywać regionalizm, a może nawet uczynić z niego „mekkę” na arenie powiatu. Podejmę też wszystkie zadania, jakie należą do biblioteki, czyli gromadzenie, opracowywanie, wypożyczanie księgozbioru - wylicza.
Oprócz tego nowa szefowa planuje postawić na dobre relacje międzyludzkie. - Będę bazowała na współpracy i porozumieniu. Chciałabym być też otwarta na ludzi chcących porozmawiać, czy otrzymać wsparcie. Stworzę bibliotekę otwartą dla każdego - oznajmia nowa dyrektor.
Początki w kolejnictwie
Zanim jednak przyjdzie czas na wdrażanie pomysłów, trzeba przebrnąć przez formalności. - Mamy początek roku i wiele spraw do załatwienia. Za chwilę odbędzie się kontrola z RODO. Muszę też dotrzeć do dokumentów i ułożyć je według własnego systemu. Jestem w połowie tej pracy - wyznaje dyrektor PBP. Gdyby tego było mało dochodzą inne wyzwania. - Mam zamiar zmienić system informatyczny i oprogramowanie. A z tego powodu przez styczeń zostaną wstrzymane wypożyczenia książek. Możliwe będą tylko zwroty - tłumaczy.
Zapał, z jakim nowa dyrektor zabrała się za prowadzenie biblioteki nie może dziwić. Pani Dagmara ma bowiem do tego zadania odpowiednie przygotowanie. Może się pochwalić tytułem doktora nauk społecznych KUL. Przez ostatnie 3 lata, tuż po ukończeniu studiów podyplomowych w Łodzi, pełniła funkcję dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie. A swoją przygodę z księgarstwem zaczęła dwadzieścia kilka lat temu, pracując w bibliotece w Domu Kultury Kolejarza w Dęblinie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze