Młody pianista z Dęblina zdobył pierwsze miejsce na ogólnopolskim konkursie w Warszawie, a kilka miesięcy później stanął do rywalizacji z artystami z 22 krajów. Jego talent został oficjalnie doceniony podczas sesji Rady Miasta.
W poniedziałek, 25 maja br. radni Dęblina zrobili przerwę od codziennych spraw samorządowych, aby uhonorować wyjątkowego mieszkańca. Aleksander Ruszuk - absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie - otrzymał oficjalne wyróżnienie za sukcesy w krajowych i zagranicznych konkursach muzycznych.
Gratulacje popłynęły również do jego nauczycielki, Barbary Kurek, która od lat wspiera jego artystyczny rozwój, oraz do rodziców utalentowanego licealisty.
W 2025 roku Aleksander wziął udział w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym „Młode Talenty Muzyczne 2025” w Warszawie i wygrał. Zdobycie pierwszego miejsca w tak prestiżowym przeglądzie to osiągnięcie, które otwiera drzwi do dalszej kariery muzycznej.
Kilka miesięcy później Aleksander reprezentował Dęblin na arenie międzynarodowej. Podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego OPUS 2026 w Krakowie wykonał „Marsz żałobny” z Sonaty fortepianowej nr 2 b-moll Fryderyka Chopina - jedno z najtrudniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł w całym repertuarze pianistycznym.
Konkurs zgromadził artystów z aż 22 krajów. Sam fakt zakwalifikowania się do takiej stawki to dla młodego muzyka ogromne wyróżniene.
Sukcesy Aleksandra pokazują, że muzyczne talenty rozwijają się nie tylko w wielkich akademiach i konserwatoriach. Dęblin ma swojego ambasadora - i to na wysokim poziomie, rozpoznawalnym także poza granicami kraju. Trudno o lepszą motywację do dalszego kibicowania jego występom.
Fot: Miasto Dęblin
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Szkoda tylko,że utalentowane osoby takie jak Olek dostrzega się tak późno.Zamiast jakiejś nagrody miasto powinno mu zasponsorować jakiś porządny fortepian do ćwiczeń,np.Stainway, którego bardzo potrzebuje,moment do zastanowienia się przez włodarzy...
Szkoda tylko,że utalentowane osoby takie jak Olek dostrzega się tak późno.Zamiast jakiejś nagrody miasto powinno mu zasponsorować jakiś porządny fortepian do ćwiczeń,np.Stainway, którego bardzo potrzebuje,moment do zastanowienia się przez włodarzy...