Reklama

Dęblin ma powód do dumy. Aleksander Ruszuk podbija krajowe i międzynarodowe sceny muzyczne

Młody pianista z Dęblina zdobył pierwsze miejsce na ogólnopolskim konkursie w Warszawie, a kilka miesięcy później stanął do rywalizacji z artystami z 22 krajów. Jego talent został oficjalnie doceniony podczas sesji Rady Miasta.

W poniedziałek, 25 maja br. radni Dęblina zrobili przerwę od codziennych spraw samorządowych, aby uhonorować wyjątkowego mieszkańca. Aleksander Ruszuk - absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie - otrzymał oficjalne wyróżnienie za sukcesy w krajowych i zagranicznych konkursach muzycznych.

Gratulacje popłynęły również do jego nauczycielki, Barbary Kurek, która od lat wspiera jego artystyczny rozwój, oraz do rodziców utalentowanego licealisty.

Pierwsze miejsce w Polsce

W 2025 roku Aleksander wziął udział w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym „Młode Talenty Muzyczne 2025” w Warszawie i wygrał. Zdobycie pierwszego miejsca w tak prestiżowym przeglądzie to osiągnięcie, które otwiera drzwi do dalszej kariery muzycznej.

Reklama

Chopin w Krakowie, rywale z całego świata

Kilka miesięcy później Aleksander reprezentował Dęblin na arenie międzynarodowej. Podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego OPUS 2026 w Krakowie wykonał „Marsz żałobny” z Sonaty fortepianowej nr 2 b-moll Fryderyka Chopina - jedno z najtrudniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł w całym repertuarze pianistycznym.

Konkurs zgromadził artystów z aż 22 krajów. Sam fakt zakwalifikowania się do takiej stawki to dla młodego muzyka ogromne wyróżniene.

Lokalny talent na mapie Polski i świata

Sukcesy Aleksandra pokazują, że muzyczne talenty rozwijają się nie tylko w wielkich akademiach i konserwatoriach. Dęblin ma swojego ambasadora - i to na wysokim poziomie, rozpoznawalnym także poza granicami kraju. Trudno o lepszą motywację do dalszego kibicowania jego występom.

Reklama

Fot: Miasto Dęblin

Źródło: Miasto Dęblin
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Cezary Nowakowski - niezalogowany 2026-05-26 10:31:29

    Szkoda tylko,że utalentowane osoby takie jak Olek dostrzega się tak późno.Zamiast jakiejś nagrody miasto powinno mu zasponsorować jakiś porządny fortepian do ćwiczeń,np.Stainway, którego bardzo potrzebuje,moment do zastanowienia się przez włodarzy...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości