10 z 15 radnych było za tym, aby zwiększyć opłaty dla mieszkańców
Nie od 1 maja, a miesiąc później wejdą w życie nowe opłaty za odbiór odpadów komunalnych na terenie Dęblina. Na czwartkowej sesji radni nie byli zgodni co do wysokości opłat, ale większością głosów koalicjantów burmistrz Beaty Siedleckiej poparli jej projekt podwyżek. Od 1 czerwca zapłacimy 100 proc. więcej niż dotychczas. Burmistrz tłumaczyła podwyżki deficytem budżetu komunalnego ponieważ wpływy z opłat nie pokrywają wydatków na zagospodarowanie odpadów. Dodatkowo mają motywować do segregowania śmieci.
Nie wszystkim taki wzrost opłat się spodobał. Waldemar Chochowski z os. Staszica złożył nawet poprawkę do projektu uchwały z propozycją 50 proc. podwyżki. Niestety większość rady ją odrzuciła.
Tak głosowali radni w sprawie 100 proc. podwyżki:
ZA:
Leopold Świetliński (os. Jagiellońskie, Stawy), Maciej Krygrowski (os. Irena), Mieczysław Grobel (os. Wiślana-Żwica), Maciej Jakubik (os. Michalnów), Edyta Papis (os. Lotnisko), Ewa Przerwa (os. Żdżary), Robert Pasek (os. Mierzwiączka i Pułaskiego), Artur Marzysz (os. Masów i Podchorążych), Maria Cydejko (os. Lotnisko), Andrzej Kurowski (os. Wiślana)
PRZECIW:
Waldemar Chochowski (os. Staszica), Jarosław Wojtyś (os. Mierzwiączka), Leszek Grzyb (os. Lotnisko)
WSTRZYMALI SIĘ:
Urszula Czarnecka (15 PP Wilków), Patrycja Wojewoda (os. Wislana)
Ceny za odbiór śmieci od 1 czerwca
20 zł - gospodarstwo jednoosobowe
40 zł - gosp. dwuosobowe
60 zł - gosp. trzyosobowe
80 zł - gosp. czteroosobowe
100 zł - gosp. pięcioosobowe i większe
Stawki za odbiór odpadów niesegregowanych:
40 zł - od jednego mieszkańca
Więcej w papierowym wydaniu "Twojego Głosu" już w najbliższą środę
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Powiem tak. Jesli radny wstrzymuje się od głosu, to po co jest w tej radzie? Nie ma zdania na prosty temat?
Dlaczego radna z wiślanej wstrzymała się od głosu? Nie po to została wybrana przez mieszkańców żeby teraz nie mieć zdania.
Uważam, że wstrzymanie się od głosu w tak ważnej sprawie to zmarnowane głosy osób, które wybrały Radnego. Radny powinien mieć zdanie w ważnych dla wyborców sprawach a nie się wstrzymywać od głosu. To są osoby decyzyjne. Radna reprezentuje duże osiedle i nie potrafi wybrać.
Wstrzymanie głosu to nic innego jak brak poparcia możliwych opcji wyboru. Problem jest i trzeba go rozwiązać, ale najprostsze sięganie do kieszeni mieszkańców nie jest dobrym rozwiązaniem, być może sama gospodarka odpadami jest nie efektywna i trzeba się zastanowić czy nie da się jej usprawnić. Podwyżka opłat miała by sens gdyby przeprowadzane były jakiekolwiek inwestycje w gospodarkę odpadami np. sortownia, zakład recyklingowe itp. Inwestycji nie ma tak więc podwyżka może być traktowana jedynie jako naprawianie złego budżet.
Niestety , ale radni głosujący (za) "strzelili sobie w kolano". Rozumiem podwyżki, ale od razu 100%? Dlaczego do tej pory ich nie było? Cieszy mnie tylko informacja, że jest nam dane wiedzieć, jak głosowali radni. Myślę, że społeczność ten dzień i wybór radnych zapamięta.
a może zmienić odbiorce śmieci z MZGK na inna komercyjną firmę- tańszą?
Przemelduję żonę i siebie na wieś i będę płacił 12zł, a w Dęblinie będzie zameldowane tylko dziecko, żeby mogło chodzić do szkoły, w deklaracji podatkowej wskażę inną miejscowość niż Dęblin, jako miejsce zamieszkania i pozamiatane
Miasto zafundowało podwyżki za wywóz nieczystości ale sobie radni zafundowali nawyższe diety Brawo!
PORAŻKA
PORAŻKA. Wysokie podatki a teraz jeszcze to.
Radni ODLECIELI. Brawo dla Piątki która głosowała przeciw.
Tylko dlaczego PSZOK przy Jagiellońskiej nadal nie jest zgodny z prawem, teren na którym gromadzone są odpady powinien być utwardzone z brakiem możliwości przedostania się wód opadowych do wód gruntowych ?? U nas śmiecie leżą nad samą Irenką na gołej ziemi i po każdym deszczu wszystko jest wypłukiwane i płynie do IRENKI a dalej do Wieprza Pani Alusiu - do roboty.
Należy zmienić odbiorcę na tańszego ...Brak słów .
U mnie w Grodzisku Mazowieckim opłata za wywóz śmieci też wzrosła o 100% i teraz jest 19 złotych. Śmietniki otwarte. Każdy spoza osiedla może przywieźć i wyrzucić. Ustawa śmieciowa to fikcja bo dalej w lesie czy przydrożnych rowach leżą nawet całe worki.
I jest pięknie sprawiedliwie takie "500 +"w drugą stronę.
O dłuższego czasu przyglądam się poczynaniom dęblińskich włodarzy i powiem tylko tyle, żaden z nich gospodarz, miasto wygląda jak czeczeńska wioska, stare walące się budynki, targowisko z czasów powojennych, syf, brud i jeden wielki bałagan. A jeśli rządzi się śmietniskiem, to warto na nim zarobić. Może warto byłoby się przyjrzeć naszym parkingom, wiecznie zapchanych przez samochody studentów. Praktycznie każde miasto posiada płatne parkingi, a te przy sklepach wielkopowierzchniowych są bezpłatne na czas robienia zakupów. Pani Burmistrz - tam niech Pani szuka pieniędzy. Co do segregacji śmieci, to segregacji niech najpierw przestrzega MZGK, widzę jak to robią, my "wygrzebujemy" z worka na śmieci szkło, plastik, papier itd. do czterech pojemników, a oni z tych czterech do jednego wora. (Boje się, że niedługo będę zmuszony trzymać pojemniki na balkonie). Gratuluje Pani Burmistrz i wszystkim radnym (niezaradnym).
Brawo Wy! Teraz czekamy na podwyżkę:wody,ścieków,podatków. Wdzięczny elektorat. Tak trzymać!
K....a to przecież o 100 procent . Widać większość ma pani burmistrz
Porażka to co zrobili gdzieś była informacja ile było do zapłacenia a ile wpływów od mieszkańców po krótkim liczeniu wychodzi że ponad pół miliona będzie do przodu budżet to zaraz na premie ? A może w dziwnych inwestycjach zostanie wszystko rozprowadzone bo znajomych ?? Co za problem zrobić wysypisko ?????zmienić odbiorcę ? Niech Pani burmistrz dalej odstępuje od pobierania podatków od ludzi którzy groszem nie śmierdzą Ciekawe co to za władza w gminie Puławy kolejny projekt unijny teraz na fotowolataike do 85%dofinanoswania a wiem że i 100%dofinanosowania bywa ... Pulawiacy mają kolektory słoneczne i teraz fotowolataike a Dęblin co ? W czarnej du... Bym powiedział
Ja na nich nie głosowałem
Ma się większość, robi się co chce. Taka prawda. Ale spokojnie. Niedługo w Dęblinie będzie kino , basen , hala sportowa, amfiteatr , kręgielnia i tory dla młodzieży. Tylko że kuzwa jak będziecie tak rządzić to cala młodzież wam wyjedzie z tego wojskowego miasta. Wstyd wstyd wstyd.
Ja rozumiem że życie drożeje. Ale 100% podwyżki to żenada. Wystarczy popatrzeć jakie kwoty są okolicznych miejscowościach. Wychodzi na to że Dęblin robi się miastem bogatych. Niestety Radni Bezradni nie przeciwstawia się. Zobaczymy tylko czy wszyscy tak polecą płacić.
...Tak czarna dupa ale dlatego że w Dęblinie śmieci niesegregowane stanowią 90% wszystkich odpadów, a średnio na mieszkańca przypada ok 380 kg ,gdy srednia w kraju to ok 200 kg .Moze zamiast jęczydupstwem zająć się segregacją,trochę więcej pracy niż tylko pisać żale,ale za to cel szczytny -proekologiczny
...Tak czarna dupa ale dlatego że w Dęblinie śmieci niesegregowane stanowią 90% wszystkich odpadów, a średnio na mieszkańca przypada ok 380 kg ,gdy srednia w kraju to ok 200 kg .Moze zamiast jęczydupstwem zająć się segregacją,trochę więcej pracy niż tylko pisać żale,ale za to cel szczytny -proekologiczny
Wielki ekolog się znalazł ciekawe czy sam segreguje śmieci...
Tak podwyżka 100% najlepiej,ale może najpierw ściągnąć od tych co nie płacą. W domu mieszka w 4 os. A płacą za 2.
Poczekamy do wyborów . Ja na radnego z wiślanej nie głosowałem . Sierota z niego bez własnego zdania . Poprostu to rada miasta złożona z nieudaczników i innych sierot sterowana przez kobiete . Żenada totalna
Nie jestem mieszkańcem Deblina, mieszkam na wsi poza waszą gminą i województwem i zastanawia mnie to jak np. mój pięciolatek może "naprodukowac" śmieci o wadze 200- 300 kilo na miesiąc. To jest chore. Mi ostatnio powiedzieli, że nie dają worków na popiół bo się skończył sezon grzewczy, gdzie mam piec na ekogroszek i tym ogrzewam wodę. Pozdrawiam mieszkańców Dęblina i Gmin
My kupujemy produktu opakowane w tzw. śmieci i dlaczego taki producent nie ponosi odpowiedzialności. Skoro kupiłem np. batona to po umyciu powinienem go zjeść z opakowaniem jeśli się nie da to za odpad powinien płacić producent.
To już wiemy kogo po wyborach nie będzie.
Ja segreguje śmiecie mój sąsiad nie ja ,on i ja płacimy za segregowane zrobiłam zdjęcia zaniosłam do MZGK , żeby płacił za nie segregowane odpowiedziano mi ,że nie można tego udowodnić , może miasto niech poszuka tutaj pieniędzy a nie podwyżki.
Urząd Miasta powinien skontrolować prawidłowość deklaracji, a nie fundować horendalne podwyżki. Gdzieś zniknęło 3 tys. mieszkańców. Nie sądzę też aby płacili wynajmujący mieszkania. Ale łatwiej dołożyć płacącym. Ci uczciwi zapłacą za tych niepłacących. Pani Burmistrz ani to Prawnie ani Sprawiedliwie.
Radni bezradni....aby się nachapać.....
Pani Burmistrz dobra mina do złej gry.....
Beznadzieja i żenada.. przecież można było ustalić podwyżkę ale nie o 100%, co oni robią dla mieszkańców dobrego skoro głosują tak żeby nam zaszkodzić..
Pani Burmistrz pewnie sama zamelduje siebie A pięć osób mieszka......beka śmiechu
A dlaczego podwyżka A Nie obniżka poczekajmy do wyborów na burmistrza miasta Dęblin
Tak, uczciwi zapłacą za tych nieuczciwych :( Ciekawe, jak wygląda ściągalność opłat od wszystkich mieszkańców. Po co bawić się w kontrole, jak można "przywalić" 100% podwyżki tym uczciwym, dla urzędników tak jest taniej i łatwiej :(
Jeżeli ktoś nie wie skąd ta podwyżka, to niech zajrzy do pojemników, to są kpiny nie segregacja. Jestem za tym, żeby podnieść opłaty o 400%, a po kilku miesiącach zapytać? Segregujemy?, czy płacimy dalej? Cywilizowane kraje segregują w 90%, a u nas w 10%. Takie są fakty.
Widać po wyborach Pani Burmistrz szuka wszędzie oszczędnośći ze swoją świtą. Niestety po tym głosowaniu widać że jest niestety garstka ludzi sprzeciwiająca się Pani Burmistrz i może ona robić co chce. Trzeba będzie siebie i dzieci wymeldowywac na czas wyjazdów bo napewno jak śmieci nie będę wyrzucal w mieście Dęblin to nie będę wspierał chorych zapędow zdobycia pieniędzy 2/3 Rady z Panią Burmistrz na czele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Masakra! Nie spodziewałam się, że "mój radny" oś. Michalinów zagłosuje za podwyżką za wywóz nieczystości o 100%. Nie dziwi mnie już fakt, że na ul. Słonecznej codziennie przybywa miejsc, gdzie leżą śmieci.
U nas dla mieszkańców serwuje się podwyżki. Wystarczy wyjechać z tego zaściankowego miasteczka i rozejrzeć się jak w małych miejscowościach dachy "świecą" od ogniw! Drogi wylane asfaltem lub z kostki, kanalizacja, oświetlenie itp. Jesteśmy w czarnej d.....Czy u nas będzie dobra zmiana, czy jak dotąd "dużo słów - mało treści". Jak to zwykle bywało przed i po wyborach.
Sami wybraliśmy Burmistrza i Radnych. Teraz cierpmy. Nic w Dęblinie się nie inwestuje, tyle dotacji unijnych można dla Dęblina zdobyć ale po co. Szkoda pisać wnioski szkoda się starać. Najlepiej powalczyć o zamknięcie lotniska to i Dęblin zniknie z mapy. Zamiast zmienić odbiorcę śmieci to podwyżkę 100% zafundować. Natomiast Radni wstrzymujący się od głosu postawili kropkę nad "i". Jak można nie mieć zdania? Tym sposobem byli za. Ciekawe jak moja rodzina produkuje prawie 2 tony śmieci rocznie?
Sami wybraliśmy Burmistrza i Radnych. Teraz cierpmy. Nic w Dęblinie się nie inwestuje, tyle dotacji unijnych można dla Dęblina zdobyć ale po co. Szkoda pisać wnioski szkoda się starać. Najlepiej powalczyć o zamknięcie lotniska to i Dęblin zniknie z mapy. Zamiast zmienić odbiorcę śmieci to podwyżkę 100% zafundować. Natomiast Radni wstrzymujący się od głosu postawili kropkę nad "i". Jak można nie mieć zdania? Tym sposobem byli za. Ciekawe jak moja rodzina produkuje prawie 2 tony śmieci rocznie?
Dęblin to zadupie
Zapamiętamy, jak głosowali radni i odwdzięczymy się podczas wyborów. Miasto bez perspektyw, a jedyne co potrafią robić radni to podwyższanie opłat za wodę i śmieci. Zastanówcie się, co robicie, zanim bezmyślnie podniesiecie rękę!!!
Mieszkam w Dęblinie, prawie pół wieku... obserwuję co się dzieje i powiem szczerze zostanę tu tylko dopóki, dopóty będzie to konieczne! Nie jestem młodą osobą potrzebującą mega rozrywek, ale LUDZIE- powoli wracamy w tej osadzie do średniowiecza!!!! Nawet fontanna i sygnalizacja świetlna nam nie pomoże! Zawsze myślę o studentach przybywających do naszego grodu i mam wtedy ochotę zapaść się pod ziemię! Wspominając swoje czasy studenckie wiem, że młody człowiek ma prawo do minimum życia kulturalnego. A tu co? Żenada! Regres! Przyzwoitych zakupów nie da się zrobić! TXM i "Chińczyk" w tzw. centrum. Kiedyś zaczepili mnie starsi ludzie ewidentnie będący przejazdem z pytaniem- "Przepraszam, gdzie moglibyśmy się napić kawy?". Pamiętam do dziś to zażenowanie. A teraz jeszcze do "atrakcji" osady doszła jeszcze zaleta- najdroższe śmieci w powiecie. Brawa dla pani burmistrz i jej "miernej, biernej, ale wiernej" części rady miejskiej! To określenie autorstwa mojego ulubionego radnego zapisało mi się w pamięci. Tak trzymaj panie radny!
W dzisiejszych czasach chyba nie ma możliwości, aby gospodarstwo- dom, mieszkanie nie "produkowało" odpadów. Pytanie, czy wszyscy dębliniacy mają podpisane umowy na wywóz nieczystości stałych? Ja odpowiedź znam - NIE. Po co egzekwować sprawiedliwie i od wszystkich, jeśli można podnieść tym co już płacą. Mniej kłopotu, dużo szybciej i prościej - praktycznie bez żadnych komplikacji. Jestem ciekawy, czy szanowni radni, którzy głosowali za podniesieniem opłat, pochylili się nad poszukaniem innego, tańszego kontrahenta. Odpowiedź chyba nasuwa się sama. Ja również mieszkam w Dęblinie już ponad pół wieku i napiszę tak, to miasto jest w ciągłym regresie. Żal i przykro o tym pisać, ale takie są fakty. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego inne gminy czy powiaty mogą robić naprawdę fajne inwestycje z wykorzystaniem funduszy europejskich (wspominali o tym przedmówcy), a Dęblin - żal patrzeć i analizować. To co zostało zrobione przez ostatnie lata - wyczyn na miarę naszej galaktyki!!! Osobiście nurtuje mnie jeszcze jeden problem - spalanie owych nieczystości stałych w piecach. Myślę, że gdyby wszyscy mieli podpisane umowy na wywóz nieczystości stałych, to w piecach nie lądowałyby "różne odpady" i nie bylibyśmy podtruwani - czasami jest to naprawdę bardzo irytujące. Jestem ciekawy czy nasza pani Burmistrz razem z radnymi dyskutowali nad tym problemem. Interesuje mnie czy w naszej gminie: - można zgłaszać i komu takie fakty; - jest powołany do tego specjalny organ; - jakie są/mogą być konsekwencje dla osób łamiących prawo w tym zakresie, itp. Tymczasem jestem jeszcze z tym miastem związany (z takich czy innych względów), ale jak tylko owe "więzy puszczą" z dziką rozkoszą wyprowadzę się do normalnego miasta. Przykro się pisze i pewnie czyta, ale cóż ... takie mam dzisiaj refleksje ...
Skoro ościenne gminy (i nie tylko - myślę, że zdecydowana ich większość w kraju) usługi te realizują 2,3 a nawet 4 krotnie mniejszym nakładem kosztów, to może należałoby się przyjrzeć firmie, która obsługuje wywóz nieczystości stałych w naszej osadzie. Może właśnie TU jest coś na rzeczy (jak wygląda system wywozu, na co idą środki, jaka jest struktura ta "fizyczna" do bezpośredniej pracy, a jaka "administracyjna" - może za dużo "prezesów"), wątpliwości i pytań można jeszcze przytoczyć całe mnóstwo ... Tylko czy ktoś się nad tym pochylił, należy sądzić, że raczej nie. Po co szukać sobie problemów, wyjaśniać i dociekać jak dużo prościej po prostu podnieść stawki. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo ... Mam nadzieję, że na kolejnych wyborach dębliniacy będą mądrzejsi ...
...I pochylić się nad koszem i posegregowac aby jak oscienne gminy mieć 70-80%segregowanych śmieci - to będą realne oszczędności,założyć kamery tam gdzie najczęściej powstają dzikie wysypiska,i przyjrzeć się jaką na prawdę cena w ościennych gminach i czy tak jak w Dęblinie zabierają nieograniczając ilość kg śmieci ?
Winna jest Pani burmistrz ,Pani prezes ,rada miasta-choć tu pewnie są wyjątki ,a nawet Panowie co śmieci odbierają- że SMIECI ZA WAS NIE SEGREGACJĄ i jest drogo
Ta podwyżka to porażka dla rządzących. Można było szukać innego wyjścia, ale trzeba być myślącym. Wstyd mi za radnego z Wiślanej.
Za śmieci niech płacą ci co mają producentów w postaci studentów wynajmującym mieszkania i nie odprowadzając podatku i nie płacąc za nich za śmiecie Wystarczy spojrzeć w podwórko jednego pana w centrum można zobaczyć jakie są sterty śmieci pytanie W jaki sposób się rozlicza z Urzędem Miasta za te śmiecie
Powiem tak. Jesli radny wstrzymuje się od głosu, to po co jest w tej radzie? Nie ma zdania na prosty temat?
Dlaczego radna z wiślanej wstrzymała się od głosu? Nie po to została wybrana przez mieszkańców żeby teraz nie mieć zdania.
Uważam, że wstrzymanie się od głosu w tak ważnej sprawie to zmarnowane głosy osób, które wybrały Radnego. Radny powinien mieć zdanie w ważnych dla wyborców sprawach a nie się wstrzymywać od głosu. To są osoby decyzyjne. Radna reprezentuje duże osiedle i nie potrafi wybrać.