Reklama

Dęblin: Mniej ludzi, coraz więcej długów

Na koniec 2018 roku zadłużenie miasta przekroczyło 30 mln zł. Według prognoz za trzy lata będzie wynosiło 52 mln zł

Zatrważające dane płyną z raportu o stanie miasta Dęblin. Dokument, który pojawił się na stronie internetowej miasta przekazuje nie tylko dotychczasowe inwestycje, ale również te mniej pozytywne informacje.

Jak się okazuje w dalszym ciągu liczba mieszkańców systematycznie spada. Od 2016 mamy ponad 400 osób mniej. Do tego rośnie zadłużenie miasta. Na koniec 2018 roku wynosiło ponad 32 mln zł, a rok zamknął się deficytem w wysokości blisko 7,4 mln zł. Poza tym miasto zaciągnęło w 2018 r. 4,5 mln zł kredytu w Banku Spółdzielczym w Rykach. Na same odsetki Dęblin wyda 860 tys. zł.

Reklama

Co więcej w marcu br. zostały wyemitowane obligacje na kwotę 11 mln zł. Jak wynika z raportu na koniec roku, miejski dług wyniesie blisko 39,5 mln zł. W tym czasie mają zostać spłacone 2,6 mln zł dotychczasowego zadłużenia. Jak wynika z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w ciągu najbliższych trzech lat burmistrz chce zadłużyć miasto aż do kwoty 52 mln zł. To o 30 mln zł więcej niż jej poprzednik.

Kiedy Beata Siedlecka obejmowała fotel burmistrza (2014 r.) zadłużenie miasta wynosiło 23 mln zł. To efekt pożyczek, które zaciągał w ciągu ośmiu lat burmistrz Stanisław Włodarczyk. Wtedy również zostały dwukrotnie wyemitowane obligacje na łączną kwotę 8 mln zł.

Reklama

Przypomnijmy, że za pożyczone pieniądze miasto prowadzi i przeprowadzi inwestycje takie jak: modernizacja oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową systemu kanalizacji i wodociągów, modernizacja ulic w osiedlu Jagiellońskie, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej czy choćby wymiana oświetlenia ulicznego. Te zadania otrzymały wsparcie finansowe środkami unijnymi, jednak konieczny jest wkład własny.

Ponadto z nowych pożyczek zostaną sfinansowane dotychczasowe zobowiązanie oraz deficyt budżetowy.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2019-06-21 10:38:17

    A skąd ma Pani burmistrz brac pieniadze? Kto w Dęblinie płaci podatki. Mamy wojsko które rządzi się własnymi prawami. A pensje wojskowych podnoszą zarobki do średniej krajowej

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2019-06-21 10:45:10

    Lokalni przedsiębiorcy wypierani są przez markety które regularnie są zwalniani z podatku . Więc niestety to zła polityka Pani Włodarz wszystkim nam "wyjdzie uszami"

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kamil - niezalogowany 2019-06-21 14:14:06

    Szkoda, że od tylu lat każdy kolejny burmistrz nie potrafi pozyskać żadnego inwestora, który da tu miejsca pracy, będzie wnosił podatki. Niestety jedyne co potrafią to podnosić podatki dla lokalnych przedsiębiorców, którzy przez to coraz częściej rejestrują firmy w innych miastach. A podatki w Dęblinie mamy jedne z wyższych w okolicy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości