Reklama

Dęblin pamięta o zamordowanych przez NKWD

13

Dęblin godz: 17:00

13 kwietnia (sobota) odbędą się VIII Dęblińskie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Uroczystości rozpoczną się o godz. 17 mszą świętą w kościele pw. św. Piusa V Papieża w intencji m.in. żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych przez NKWD w 1940 r. Po nabożeństwie zgromadzeni pomaszerują na dziedziniec Szkoły Podstawowej nr 2. Tam nastąpi uroczysta zbiórka przed „Dębem Pamięci” i tablicą ku czci por. inż. Zygmunta Sochackiego.

 

13 kwietnia mija 79 rocznica „Zbrodni Katyńskiej” dokonanej przez sowieckie NKWD
w 1940 r. Wśród ofiar tego ludobójstwa byli również lotnicy polscy – absolwenci dęblińskiej
„Szkoły Orląt”; żołnierze Wojska Polskiego, w tym 15. pp „Wilków’ i Korpusu Ochrony Pogranicza; funkcjonariusze Policji Państwowej, którzy pełnili służbę na terenie gminy Irena (obecnie miasta Dęblin) w latach 1919-1939.
W Katyniu, Charkowie, Twerze i Bykowni oraz w innych nieznanych dotąd miejscach kaźni
zostało zamordowanych 21 857 Polaków. Między innymi śmierć ponieśli strzałem w tył głowy:

Reklama

- ksiądz mjr Mieczysław Janas – kapelan Wojska Polskiego w Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1

- urodzony w Dęblinie por. inż. architekt Józef Kobyliński

- por. inż. Zygmunt Sochacki – syn dr. Augusta Sochackiego, Honorowego Obywatela Gminy Irena i Miasta Dęblin

- Władysław Dunia– komendant Posterunku Policji Państwowej w Irenie.

 

Organizatorami są: Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Urząd Miasta Dęblin, Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Rykach im. Mariana Bernaciaka "Orlika",
Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości