Reklama

Dwie nowe jednostki z powiatu ryckiego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

11 listopada 2022 druhom z OSP w Bobrownikach i Nowodworze będzie kojarzyć się nie tylko ze 104. rocznicą odzyskania niepodległości, ale również historycznym wstąpieniem do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej z dniem 11 listopada włączył do KSRG 93 nowe jednostki, w tym dwie z terenu powiatu ryckiego. To OSP Bobrowniki (gm. Ryki) i OSP Nowodwór. Wcześniej zostały podpisane trójstronne porozumienia pomiędzy samorządami gmin, komendantem powiatowym straży i jednostkami zainteresowanymi wstąpieniem do KSRG. Jednak starania o wstąpienie w szeregi KSRG zaczęły się dużo wcześniej. - Nasza jednostka starała się o to już na początku lat 2000. Nie było poparcia, bo jedna jednostka z naszej gminy już w systemie była - wspomina Marcin Cybula, prezes OSP Nowodwór. Druhowie nie zrezygnowali. W ubiegłym roku znów wystąpili z zapytaniem. Tym razem odpowiedź była pozytywna. Jeszcze kilka dni temu do KSRG w gminie Nowodwór należały jednostki z Grabowa Ryckiego i Grabowa Szlacheckiego. Od 11 listopada w systemie jest też Nowodwór. Jednostka liczy 30 czynnych członków, w tym 21 jest odpowiednio przeszkolonych. 

Decyzja na 5 lat

Z wstąpienia do KSRG cieszą się również druhowie z Bobrownik, którzy też od wielu lat starali się o przyłączenie do systemu, ale decyzje były odmowne. - Teraz się udało. To dla nas bardzo ważny dzień - przyznaje prezes Mariusz Kowalczyk. Burmistrz Ryk, którego potrzebna była pozytywna opinia przyznaje, że brakowało jednostki KSRG w tej części gminy. Miejscowość leży na granicy dwóch powiatów i czterech gmin. Przepływa tędy też Wieprz, często dochodzi do lokalnych podtopień. 

Reklama

Wstąpienie do KSRG, to dla jednostki prestiż, ale również więcej obowiązków. Jednostki są bardziej angażowane do zdarzeń. Mogą również wyjeżdżać poza swój rejon działania. - To jednostki tzw. pierwszego reagowania. Jeżeli angażujemy do działań jednostkę OSP, to jest to jednostka z KSRG. Ponieważ takie jednostki posiadają standardy odpowiedniego wyposażenia, wyszkolenia, przygotowania - wylicza st. bryg. Krzysztof Morawski, komendant KP PSP w Rykach. Prezesi OSP Bobrowniki i OSP Nowodwór zapewniają, że pod względem sprzętowym i wyszkolenia strażaków są gotowi do działania w KSRG.

Jednostki decyzje o przystąpieniu do KSRG otrzymują na 5 lat. Po tym czasie przeprowadza się analizę. Jeżeli wynika z niej, że jednostka nadal powinna należeć do systemu, to decyzja jest przedłużana na kolejne 5 lat. Jeżeli nie, jednostka jest wyłączana z Systemu. Obecnie KSRG to 4.870 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i 22 jednostki Wojskowej Straży Pożarnej.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości