Reklama

Generał Ireneusz Nowak awansował. Absolwent z Dęblina nowym Dowódcą Operacyjnym Sił Zbrojnych.

Gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak, absolwent Szkoły Orląt w Dęblinie, został nowym Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nominację wręczył 2 czerwca w Pałacu Prezydenckim prezydent Karol Nawrocki. To jedno z najważniejszych stanowisk dowódczych w polskiej armii.

Nowy dowódca odpowiada za planowanie i prowadzenie operacji wojskowych oraz kierowanie działaniami polskich kontyngentów poza granicami kraju. Dla mieszkańców naszego powiatu to też powód do dumy – na czele jednego z kluczowych dowództw Wojska Polskiego stanął oficer związany z dęblińską uczelnią lotniczą.

Dębliński absolwent na jednym z najważniejszych stanowisk w armii

Decyzją prezydenta Karola Nawrockiego z funkcji Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych został zwolniony gen. broni Maciej Klisz, a jego następcą został gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent akcentował doświadczenie nowego dowódcy oraz jego związki z polskim lotnictwem wojskowym.

Reklama

Jest absolwentem Dęblina oraz amerykańskiej Akademii Sił Powietrznych w Maxwell. Dowódcą operacyjnym zostaje „pierwszy pilot Rzeczypospolitej”, który od 2004 r. uczestniczył we wszystkich wysiłkach modernizacyjnych sił powietrznych – mówił prezydent.

Dla Dęblina, nazywanego „Szkołą Orląt”, to kolejny przykład roli, jaką miejscowa uczelnia wojskowa odgrywa w kształceniu kadry dowódczej polskiej armii.

Będzie odpowiadał za operacje wojskowe w kraju i za granicą

Nowy Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych przejmuje jedną z najbardziej odpowiedzialnych funkcji w strukturach Wojska Polskiego.

Reklama

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za planowanie i prowadzenie operacji wojskowych, kierowanie działaniami wojsk w sytuacjach kryzysowych oraz sprawowanie narodowego dowództwa nad Polskimi Kontyngentami Wojskowymi poza granicami kraju.

Jednostka pełni także funkcję Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej i uczestniczy w działaniach związanych z bezpieczeństwem państwa, operacjach pokojowych, humanitarnych oraz reagowaniu na zagrożenia terrorystyczne.

Prezydent: „Polska będzie bezpieczna”

Zwracając się do nowo mianowanego dowódcy, prezydent wyraził przekonanie, że doświadczenie generała będzie miało kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kraju.

Reklama

Pana doświadczenie międzynarodowe daje mi głębokie przekonanie, że Polska będzie bezpieczna, a pan doskonale poradzi sobie z dowodzeniem komponentami wojskowymi na całym świecie. Z pełnym przekonaniem powierzam panu tę funkcję. Niech żyje Polska! – powiedział Karol Nawrocki.

Prezydent zaznaczył również znaczenie współpracy Polski z NATO i Stanami Zjednoczonymi oraz potrzebę wzmacniania potencjału obronnego kraju.

Awans dla dotychczasowego dowódcy

Podczas uroczystości podziękowano także odchodzącemu Dowódcy Operacyjnemu RSZ, gen. broni Maciejowi Kliszowi. Jak podkreślił prezydent, zmiana ta nie oznacza zakończenia służby na wysokim szczeblu.

Reklama

Generał obejmie stanowisko szefa sztabu sojuszniczego w dowództwie sił połączonych NATO w Brunssum w Holandii.

Fot: Przemysław Keler/KPRP

Źródło: Prezydent.pl
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości