Reklama

Gm. Nowodwór: Odeszła najstarsza z "Babeczek"

Czesława Lipka była członkinią zespołu śpiewaczego "Babeczki" z Zawitały. Odeszła po ciężkiej chorobie w wieku 74 lat

Od kilku lat nie uczestniczyła w próbach i występach ze względu na stan zdrowia.- Miała talent i piękny głos. Brakuje jej na scenie - mówi kierownik zespołu Anna Pośpiech. Trudno pogodzić się ze stratą człowieka. - Ciężko zapełnić pustkę po Czesi. Była mądrą kobietą. Jako najstarsza często dawała cenne życiowe rady - mówi Pośpiech. Dodaje, że członkinie krępowały się mówić do koleżanki na "Ty" z racji różnicy wieku. - Na początku zwracałam się do niej pani Lipkowa, ale ona prosiła, żeby mówić jej po imieniu i z czasem, po wielu upomnieniach, przyzwyczaiłam się - opowiada. Pani Anna przyznaje, że Czesława Lipka miała ogromną widzę na temat lokalnej kultury i tradycji. - Opowiadała o tym, jak wyglądała praca na roli i z jakim wysiłkiem kosiło się zboże i zbierało inne uprawy - wyjaśnia. - Znała też wiele tradycyjnych ludowych pieśni i z chęcią przekazywała nam teksty - dodaje. Wspomina też, że koleżanka z zespołu dzieliła się wiedzą kulinarną. - Potrafiła ugotować i upiec dosłownie wszystko. Robiła przepyszny chleb na żytnim zakwasie pieczony w piecu - wspomina pani Anna. - Poza tym była konkretna. Mówiła to, co myśli i nigdy nie plotkowała o innych ludziach - dodaje. Więcej w papierowym wydaniu "Twojego Głosu".

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości