Reklama

GM. UŁĘŻ: Kto rozpozna żołnierzy na zdjęciu?

Samorząd w Ułężu pozyskał 90 tys. zł na budowę pomnika poświęconego żołnierzom wyklętym Placówki 44 Sobieszyn Armii Krajowej - Wolność i Niezawisłość. Resztę dołoży gmina

 

Koszt budowy szacowany jest na 113 tys. zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 90 tys. zł. Pomnik o wysokości ok. 2 metrów ma powstać na terenie należącym do parafii w Sobieszynie, przy parkingu pomiędzy kościołem, a drogą powiatową. Wcześniej konieczne były uzgodnienia z konserwatorem zabytków i Instytutem Pamięci Narodowej. Zgodę wydał też  ks. Grzegorz Tomaszewski oraz rada parafialna. Miejsce to jest uzasadnione historycznie. - Ks. Aleksander Zalski odznaczony pośmiertnie orderem prezydenta RP, był podczas wojny kapelanem żołnierzy Placówki 44 Sobieszyn AK-WIN. To m.in. plebania w Sobieszynie była miejscem zbiórek żołnierskich, przekazywania dokumentów i rozkazów. Tu bywał dowódca mjr Marian Bernaciak "Orlik". Poza tym AK-owcy zawsze podkreślali, że walczą nie tylko o wolność i suwerenność ojczyzny, ale także o chrześcijańską wiarę - mówi Barbara Pawlak, wójt Ułęża.

Reklama

Przerwać falę milczenia

Wójt uważa, że jesteśmy winni zachować pamięć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę. - To nasza moralna i patriotyczna powinność, aby żołnierze, po latach milczenia o nich i spychania w niepamięć, pomniejszania roli czy prześladowania, nareszcie mogli zostać uhonorowani należnym miejscem pamięci - wyjaśnia Pawlak. - Niektórzy zginęli od kul, inni zostali uwięzieni, zesłani, zamordowani w ubeckich katowniach. Są tacy, którzy do dziś nie mają własnych grobów. Z pewnością budowa pomnika byłaby najlepszą okazją, żeby przypomnieć ich nazwiska i czyny - dodaje.

Z dostępnych źródeł historycznych wynika, że przez placówkę w Sobieszynie przewinęło się aż 440 żołnierzy. - Obszar jej działania to nie tylko Sobieszyn, ale również Blizocin, Helenów, okolice gminy Nowodwór i Jeziorzany - wylicza włodarz.

Reklama

Pomnik ma zostać wykonany do końca listopada. - Poszukujemy firm, które zaprojektują pomnik i przedstawią wizualizację. Musimy również uzgodnić treść tablicy pamiątkowej - podkreśla Barbara Pawlak.

Poznajesz żołnierzy na zdjęciu?

Wójt jest w posiadaniu fotografii z czasów II wojny światowej, która przedstawia Żołnierzy Placówki 44 Sobieszyn AK-WiN. - Niestety nie udało się zidentyfikować na zdjęciu wszystkich osób. Wiadomo, że pierwszy z lewej to Marian Zych ps. „Przyszłość” z Drążgowa - wyjaśnia. - Nie znamy nazwisk pozostałych żołnierzy. Być może ktoś z mieszkańców naszej gminy lub okolic rozpoznaje na podstawie posiadanych pamiątek rodzinnych swoich przodków? Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu, kim są ci młodzi ludzie, walczący na naszym terenie o wolność i suwerenność Ojczyzny, stojący przed kościołem w Sobieszynie - dodaje Zaznacza, że to niezwykle wymowne i symboliczne zdjęcie z krzyżem w tle, pokazujące przyjaźń i solidarność w dążeniu do wolności. - Zdjęcie znajdzie się na okładce książki pt. „Historia Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN. W walce o niepodległość Ojczyzny 1863-1864,1914-1921, 1939-1947” - kończy.

Reklama

Osoby, które mogą pomóc, proszone o kontakt z Barbarą Pawlak pod nr tel. 600 898 603.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Manius - niezalogowany 2021-06-16 14:11:54

    chlopaki jak sie za raczki trzymaja -jakos strasznie maslano to wyglada

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Andy - niezalogowany 2021-06-17 04:24:53

    Lecz się człowieku!

    • Zgłoś wpis
  • kokos - niezalogowany 2021-06-17 05:50:15

    Lewacki prowokator, który wyssał nienawiść do Polski z mlekiem matki.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości