Reklama

GM. UŁĘŻ: Wcielili się w role powstańców 

Stroje z babcinych szaf, wojenne atrybuty, broń oraz emocje i wzruszenie. Młodzież poznała historię powstania warszawskiego 

Reprezentanci sześciu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych oraz oddziałów przygotowania wojskowego  Zespołu Szkół im. Kajetana hr. KIckiego w Sobieszynie podsumowali lokalną edycję ogólnopolskiej akcji "BohaterOn" - włącz historię, której nadrzędnym celem jest pielęgnowanie pamięci o uczestnikach powstania warszawskiego, które trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku. Przedstawiciele Armii Krajowej wystąpili przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Uczniowie postanowili wcielić się w rolę powstańców i poznać ich życie i niepewną codzienność. - Dowiedzieliśmy się m.in., że w tamtym czasie ludzie cierpieli z głodu. Jedli słynną zupę plujkę i potajemnie organizowali żniwa, żeby upiec chleb. Dziś wydaje nam się to nieprawdopodobne, bo chleba mamy pod dostatkiem - mówi Michał Łapka, uczeń klasy III LO. Opowiada, że powstańcy samodzielnie produkowali również broń. - Robili granaty z benzyny lub łatwopalnych cieczy w butelkach tzw. koktajle Mołotowa. Z magazynu szkolnego pożyczyliśmy też niemieckie granaty z drewnianą rączką - dodaje. 

Buty z wojennych lat 

Aby poczuć się, jak uczestnicy powstania, trzeba było przede wszystkim wyglądać jak oni. - Zakładając strój, jaki nosiły kobiety w czasie powstania poczułam się, jak jedna z nich. To było ciekawe przeżycie i wiązało się z wieloma emocjami, bo  uświadomiłam sobie, co wtedy czuły i doświadczały te kobiety - mówi Zuzanna Dudkowska. Dodaje, że w dzisiejszych czasach strój odgrywa ważną rolę i każdy chce wyglądać dobrze i modnie. - W czasie powstania to, co kobieta miała na sobie nie było istotne. Liczyło się tylko, żeby przetrwać - zaznacza uczennica.

Reklama

W organizację akcji włączyła się społeczność szkolna oraz rodzice i dziadkowie. Uczniowie szukali strojów w garderobach swoich przodków. - Bluzkę i buty pożyczyłam od mojej babci Marty. Buty były dla mnie wyjątkowe, bo pamiętają czasy II wojny światowej i komponowały się idealnie ze strojem - opowiada Zuzanna.  

Pas z II RP

Zanim uczniowie wzięli udział w akcji, wcześniej się do niej przygotowali. - Oglądaliśmy filmy o powstaniu, szukaliśmy w sieci strojów z tamtych lat i oglądaliśmy wideo grup rekonstrukcji historycznych. Wiele informacji przekazał nam również pan Wojciech Niedziółka, nasz nauczyciel historii. Chcieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak żyło się w tym trudnym czasie - wyjaśnia Michał Łapka. - Miałem na sobie furażerkę lotniczą, którą pożyczyłem od jednego z nauczycieli oraz kurtkę pikowaną i oliwkowe spodnie od munduru. Pas pochodził z II RP. Czułem się w tym stroju niesamowicie - dodaje.

Reklama

Jakub Król ubrał się w mundur wojskowy, który odziedziczył po dziadku. - Te stroje były dla nas sentymentalne, a do zadania podeszliśmy na poważnie - wyjaśnia Jakub. 

Zakonnica wśród powstańców 

W czasie powstania ważną rolę odegrali też duchowni, którzy organizowali potajemne nabożeństwa i przekazywali wiedzę o Bogu. Zofia Pawelec postanowiła przebrać się za zakonnicę. - Wyróżniałam się wśród pozostałych, bo jako jedyna byłam osobą duchowną. Pełniłam również rolę akuszerki - mówi uczennica. - Spódnicę pożyczyłam od babci, a habit miałam własny, bo kiedyś grałam w szkolnym przedstawieniu - wyjaśnia Zofia.

Reklama

Akcję koordynował Wojciech Niedziółka, nauczyciel historii. - Uczniowie wpadli na pomysł, aby zrobić sesję zdjęciową i wykorzystać jako tło infrastrukturę naszej zabytkowej szkoły. Zdjęcia prześlemy do uczestników powstania i napiszemy podziękowania i życzenia, które będą zawierały jedynie 25 słów, bo tyle przepuszczała powstańcza poczta - wyjaśnia pan Wojciech. Zdjęcia pojawiły się na profilu szkoły w mediach społecznościowych. - Odezwała się pani z Polski, która przesłała mi informacje o pochodzącym z Sobieszyna kapralu Królewskich Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii, który w naszej okolicy dotychczas nie był znany - dodaje Niedziółka. 

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    APC 2021-11-23 11:29:41

    Przydałaby się taja inscenizacja poświęcona Żołnierzom Wyklętym.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    APC 2021-11-23 14:14:52

    Bardzo dobrze, że młodzież jest wciągania do poznawania historii swojej Ojczyzny. Inaczej bedzie uświadamiana, z naszej historii, przez dzieci wnuków "utrwalaczy władzy ludowej". Takich publikacji ,paszkwilanckich jest coraz więcej.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości