Wśród 114. instytutów naukowych i badawczo-rozwojowych w kraju tylko cztery mają obecnie najwyższą kategorię A+. Jednym z nich jest puławski Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy
Pracownie i laboratoria Instytutu zajmują 19 tys. m2 i spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa biologicznego. Posiadają certyfikaty Polskiego Centrum Akredytacji i pełnią rolę krajowych laboratoriów referencyjnych w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt i wykrywania substancji szkodliwych w żywności pochodzenia zwierzęcego i paszach. Każdego roku w laboratoriach PIW - PIB wykonuje się ponad 300 tys. badań diagnostycznych.
Puławski Instytut jest jedną z najnowocześniejszych w Europie placówek naukowo-badawczych zajmujących się ochroną zdrowia zwierząt i higieną żywności pochodzenia zwierzęcego. Został powołany w 1945 roku jako jednostka badawczo-rozwojowa, nadzorowana przez ministra rolnictwa. 1 listopada 2003 roku otrzymał status państwowego instytutu badawczego.
Dużym sukcesem ostatnich lat było uruchomienie rutynowej diagnostyki afrykańskiego pomoru świń (ASF), zaawansowane badania nad szczepionką, ocena skuteczności stosowanych metod zwalczania choroby u dzików i świń, wdrażanie innowacyjnych metod diagnostycznych, wykorzystanie digitalizacji do oceny zdrowotności stad świń oraz monitorowanie watah dzików za pomocą termowizji.
Państwowy Instytut Weterynaryjny jest honorowym Ambasadorem Województwa Lubelskiego. 14 sierpnia był bohaterem kolejnego promocyjnego spotkania w ramach cyklu „Środa z Ambasadorem”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze