Co czwarta złotówka wydana w ubiegłym roku z budżetu przez burmistrza Ryk trafiła na inwestycje. Największe to rewitalizacja centrum Ryk, budowa dróg i hali sportowej. W ubiegłym tygodniu podczas sesji radni głosowali nad udzieleniem wotum zaufania burmistrzowi Ryk za jego pracę w 2020 roku
Dochody gminy w 2020 roku były wyższe w porównaniu do roku 2019 aż o 26,6 mln zł. Co za tym idzie, większe były też wydatki, w tym te inwestycyjne, bo aż 29,1 mln zł, a to oznacza, że były prawie 3,5-krotnie większe niż w roku 2019. Planowany w wysokości 5,5 mln zł deficyt ostatecznie przemienił się w nadwyżkę w wysokości 3,6 mln zł. Tak dobre wyniki finansowe były możliwe dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym na realizacje inwestycji. To blisko 26 mln zł. - Rok zakończył się dobrze i to zarówno pod względem wykonanych inwestycji, jak i finansowo - przekonywał burmistrz Jarosław Żaczek. Ale nie wszystkich przekonał. Na 17 radnych obecnych na sesji, jedna radna zagłosowała przeciw udzieleniu wotum zaufania dla burmistrza Jarosława Żaczka. W dalszym ciągu burmistrz nie cieszy się zaufaniem radnej Joanny Gąski. - Kiedyś wcześniej było zarzucone, że poprzednik nie realizował wszystkiego szybko, natomiast ten burmistrz realizuje wszystko szybko. Naprawdę obiema rękami chciałabym się pod tym podpisać, ale nie mogę - tłumaczy radna Gąska, która jest żoną poprzedniego burmistrza i zarzuca obecnemu włodarzowi opieszałość np. przy naprawie "Podwórka Nivea", pracach przy budowie ulicy Okopowej, czy brak porządku na Starym Mieście.
Burmistrz odpowiada, że usterki na placu zabaw zostaną usunięte. - Jeżeli chodzi o ul. Okopową, dopiero my się za to wzięliśmy. Tej drogi w ogóle nie było. To była droga dojazdowa po działkach prywatnych, które trzeba było wykupić. Tak to funkcjonowało przez dziesiątki lat. Mieliśmy spotkanie z mieszkańcami i wszystko wskazuje na to, że pełną dokumentację złożymy do Funduszu Dróg Samorządowych i mieszkańcy ulicy Okopowej będą mieli cywilizowaną drogę po dziesiątkach lat - tłumaczy burmistrz Żaczek. Włodarz zapowiada również generalne porządki na Starym Rynku, gdzie obecnie trwa inwestycja wymiany nawierzchni dróg, chodników, sieci energetycznej i kanalizacyjnej. - Na moment odbioru inwestycji, wszystko doprowadzimy do należytego wyglądu - zapewnia włodarz. Planowane jest czyszczenie fontanny wymazanej przez wandali sprayem, chodników, wymiana wykładziny na placu zabaw, porządki miejsc zielonych. Zmieni się też sposób parkowania samochodów na parkingu okalającym Rynek, ułatwiający wjazd i wyjazd samochodów.
W głosowaniu nad udzieleniem absolutorium radna Gąska wstrzymała się od głosu. Pozostali obecni na sesji radni byli "za". W sesji nie uczestniczyli: Michał Miłosz, Jarosław Szlendak, Dorota Wesołek i Dariusz Jurzysta.
Budżet 2020
Dochody - 119,1 mln zł
Wydatki - 115,4 mln zł
Nadwyżka budżetowa - 3,6 mln zł
Spłata zadłużenia - 4,4 mln zł
Stan konta na koniec 2020 r. - 16 mln zł
Zadłużenie na koniec 2020 r. - 12,7 mln zł
Największe inwestycje w 2020 r.
Rewitalizacja centrum Miasta Ryki - 12,1 mln zł
Budowa hali sportowej w Rykach - 4,7 mln zł
Budowa dróg - 6,5 mln zł
Termomodernizacja szkół w Bazanowie i Swatach - 2 mln zł
Budowa boiska przy SP nr 1 w Rykach - 791 tys. zł
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Niepotrzebne te przepychanki, nic złego się nie dzieje teraz w Rykach. Wręcz przeciwnie. Ale w sumie każdy radny ma prawo głosować tak , jak che.
skąd Ty możesz wiedzieć co dzieje a co nie dzieje się dobrego w Ryk czyli gminie , trzeba być prawnikiem specjalność samorząd aby to wiedzieć lub komisją rewizyjną wtedy wyjdą rózne triki ,przekładania ,pożyczki ukryte ,itp
Bo nikt tak naprawdę nie wie poza kilkoma najbliższymi co się dzieje . Większość radnych głosuje za i nie wie za czym tak naprawdę głosuje
Wandzia idz rozaniec odmawiac, bo nic nie wiesz i zadnego pojecia nie masz.
STOP PIJANYM KIEROWCOM
To niebywała zbrodnia, że ta radna jest przeciwko burmistrzowi. Przecież większość była za, to po co ktoś ma krytykować burmistrza i patrzeć mu na ręce. I konieczne trzeba było zaakcentować, że to żona poprzedniego burmistrza, żeby wszyscy wiedzieli, że to wina Gąski. Warto dodać, że artykuł popełnił Z.Jończyk, którego osoba z rodziny (H.Jończyk) znalazła pracę w urzędzie gminy. Miejmy nadzieję, że zadecydowały odpowiednie kompetencje zawodowe, a nie służalczość TG wobec UM.
a kto wie dlaczego Żaczek się tak kłóci ostro z Gąską ??bo to dziwne ,byli kolegami , razem rządzili ???, o co chodzi ,że są takimi wrogami teraz ? jestem młoda i chce wiedzieć co jest grane ?
Jak nie wiadomo o co to na pewno o koryto
Brawo Pani radna, ma obowiązek patrzeć władzy na ręce. Chociaż twierdzę iż Żaczek zrobić o wiele więcej od Gąski. A jeżeli chodzi o redaktora Jończyka to zapytajcie gdzie pracuje jego żona, a będziecie mieli odpowiedź na jego służalczość.
Nie tylko joniczyk jest iście służalczy ale cala ta gazeta ,A burmistrz kreci wały na lewo i prawo jak się da przykład stary rynek nie dawno by robiony a teraz znowu ciekawe po co i kto ma w tym lewy interes
Też mu nie ufam i go już nie lubię. A po za tym co to za pisowski artykuł? A co wszyscy muszą bez zastanowienia iść za burmistrzem? Przynajmniej jedna osoba jest przytomna i to mi się podoba. Patrzeć pisowi na ręce. Pozdrawiam
Rewitalizacja centrum Miasta Ryki - 12,1 mln zł - i efektów wg mnie brak, jak było brzydkie miasto, tak zostanie;) Budowa hali sportowej w Rykach - 4,7 mln zł - a to w jakiej dziedzinie sportowej są jakieś ponadprzeciętne osiągnięcia, że aż trzeba było halę sportową budować ? Jedno i drugie gimnazjum ma duuuże hale sportowe- wystarczy tam zajrzeć, więc po co budowa tej przy stadjonie? Do funkcjonowania basenu trzeba dokładać, to i do tej inwestycji podatnicy dołożą;) szkoda że nie tylko pisowscy. Budowa dróg - 6,5 mln zł - które zrobiono? , chętnie je obejrzę
Niepotrzebne te przepychanki, nic złego się nie dzieje teraz w Rykach. Wręcz przeciwnie. Ale w sumie każdy radny ma prawo głosować tak , jak che.
skąd Ty możesz wiedzieć co dzieje a co nie dzieje się dobrego w Ryk czyli gminie , trzeba być prawnikiem specjalność samorząd aby to wiedzieć lub komisją rewizyjną wtedy wyjdą rózne triki ,przekładania ,pożyczki ukryte ,itp
Bo nikt tak naprawdę nie wie poza kilkoma najbliższymi co się dzieje . Większość radnych głosuje za i nie wie za czym tak naprawdę głosuje