Reklama

Kolorowo i ludowo w Dęblinie. Dzieci wystąpiły na festiwalu GAIK [WYNIKI]

15 kwietnia 2026 roku w Pałacu Jabłonowskich w Dęblinie odbyła się kolejna edycja Powiatowego Festiwalu Dziecięcej Piosenki Ludowej GAIK. Ponad 80 dzieci z regionu zaprezentowało swoje talenty w tradycyjnych strojach, promując lokalny folklor i kulturę ludową. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych, a jury nagrodziło najlepsze zespoły i solistów.

15 kwietnia 2026 roku w Pałacu Jabłonowskich w Dęblinie odbył się XIV Powiatowy Festiwal Dziecięcej Piosenki Ludowej GAIK, organizowany przez Miejski Dom Kultury w Dęblinie. Patronat nad wydarzeniem objęli starosta rycki Dariusz Szczygielski oraz burmistrz Dęblina Roman Dariusz Bytniewski.

Festiwal GAIK to doroczna impreza promująca muzykę ludową wśród dzieci z powiatu ryckiego. W tegorocznej edycji wystąpiło 38 zespołów i solistów, łącznie około 80 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z gmin Ryki, Stężyca, Kłoczew, Ułęż, Nowodwór oraz z miasta Dęblin.

Reklama

Młodzi wykonawcy śpiewali piosenki ludowe z wyraźnym zaangażowaniem i radością, w tradycyjnych, kolorowych strojach regionalnych, z wiankami i elementami nawiązującymi do folkloru. Publiczność oglądała występy przygotowane z dużą starannością przez dzieci przy wsparciu rodziców i nauczycieli.

Jury oceniające prezentacje pracowało w składzie:

  • Tadeusz Salamandra - instruktor ds. muzyki GOK w Końskowoli
  • Marek Kozak - muzyk i akustyk POK Dom Chemika w Puławach
  • Paweł Warowny - folklorysta, kulturoznawca, instruktor zespołów śpiewaczych

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników przyznano nagrody w trzech kategoriach wiekowych.

KATEGORIA PRZEDSZKOLA I KLASY 0

Zespoły:

  • I miejsce: Zespół Wokalny, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Dęblinie
  • II miejsce: Zespół Mróweczki, Przedszkole Samorządowe w Kłoczewie
  • III miejsce: Zespół Skowronki, ZSO nr 5 w Dęblinie

Soliści:

  • I miejsce: Zofia Mikusek, Miejskie Przedszkole nr 4 w Dęblinie
  • I miejsce: Adam Maciejewski, Szkoła Podstawowa w Niedźwiedziu
  • II miejsce: Helena Gietka, ZSO nr 5 w Dęblinie
  • II miejsce: Adrianna Pacuła, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Dęblinie
  • III miejsce: Antonina Parzyszek, Przedszkole Samorządowe w Kłoczewie
  • III miejsce: Wiktoria Filipek, Przedszkole Miś Uszatek w Stawach

Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

KATEGORIA KLASY I–III

Zespoły:

  • I miejsce: Rozbrykane Iskierki, Szkoła Podstawowa nr 4 w Dęblinie

Soliści:

  • I miejsce: Laila Reda, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowej Rokitni
  • I miejsce: Magdalena Kupiec, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Dęblinie
  • II miejsce: Michalina Prządka, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowej Rokitni
  • II miejsce: Elżbieta Mitura, Szkoła Podstawowa nr 5 w Dęblinie
  • III miejsce: Alicja Zowczak, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Rykach
  • III miejsce: Amelia Kierzkowska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Rykach

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

Reklama

KATEGORIA KLASY IV–VI

Zespoły:

  • I miejsce: Duet Echo, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Rykach
  • II miejsce: Zespół Cymes, Szkoła Podstawowa w Czernicu
  • III miejsce: Zespół Precelki, Szkoła Podstawowa nr 1 przy SOSW w Dęblinie

Soliści:

  • I miejsce: Izabela Woźniak, Szkoła Podstawowa w Kłoczewie
  • II miejsce: Pola Pawłowska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Dęblinie
  • II miejsce: Zuzanna Parzyszek, Szkoła Podstawowa w Kłoczewie
  • III miejsce: Maria Holaś, Zespół Placówek Oświatowych w Owni
  • III miejsce: Paweł Zowczak, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Rykach

Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

- Serdecznie gratulujemy wszystkim występującym wspaniałych prezentacji! Dziękujemy za ogromne zaangażowanie dzieci, rodziców i nauczycieli, a placówkom dziękujemy za uczestnictwo w Festiwalu - mówią organizatorzy - To dzięki współpracy organizatorów i uczestników GAIK może każdego roku być naszym lokalnym świętem dziecięcego folkloru zarówno w wymiarze artystycznym jak też edukacyjnym - dodają.

Organizatorzy zwrócili uwagę na duże zaangażowanie dzieci i nauczycieli przygotowujących występy oraz na różnorodność repertuaru. Każdy wykonawca otrzymał dyplom, pamiątkowy magnes oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Miasto Dęblin, Powiat Rycki i Miejski Dom Kultury w Dęblinie.

Źródło: Miejski Dom Kultury w Dęblinie
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości