Reklama

Liczba cudzoziemców jest najwyższa w historii

Prawie 4,5 tysiąca cudzoziemców przybyło w rejestrze ZUS w województwie lubelskim w stosunku do okresu sprzed pandemii. -Ich liczba jest teraz wyższa niż kiedykolwiek wcześniej - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Na początku pandemii Covid-19 liczba obcokrajowców zgłoszonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spadła o niemal 3 proc. - Było to związane z czasowym zamknięciem granic. W porównaniu z innymi regionami ubytek ubezpieczonych cudzoziemców w województwie lubelskim był najniższy w Polsce - mówi Małgorzata Korba. Taki stan nie trwał długo, ponieważ już w czerwcu obcokrajowcy zaczęli wracać do pracy w naszym regionie.

Ukraińcy i Białorusini

Druga połowa ubiegłego roku to dynamiczny wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS. -Na koniec marca w województwie lubelskim było ich już prawie 23,5 tysiąca, czyli o prawie 4,5 tys. więcej niż w lutym ubiegłego roku (wzrost o 24 proc.) - informuje rzecznik ZUS. Za ten wzrost odpowiadają głównie obywatele Ukrainy, których przybyło o 2,9 tys., oraz ubezpieczeni z Białorusi, których liczba wzrosła o ponad 1,2 tys.

Reklama

Również w skali całej Polski liczba ubezpieczonych cudzoziemców jest teraz najwyższa w historii. Przekroczyła właśnie 780,5 tys. Wynosi o ponad 110 tys. więcej niż bezpośrednio przed pandemią. - Prawie dwie trzecie obcokrajowców pracuje w Lubelskiem na umowie o pracę, a 4 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostali mają inny tytuł do ubezpieczeń, głównie są to umowy- zlecenia - podkreśla Małgorzata Korba.  Dane ZUS o ubezpieczonych nie obejmują osób, które pracują na umowach nieoskładkowanych (np. umowie o dzieło) i osób zgłoszonych do ubezpieczeń w KRUS.

 

Reklama

fot. pixabay.com)

 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości