Reklama

Maksymilian Kopeć z Dęblina awansuje w prestiżowej Olimpiadzie Geograficznej

Uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie, Maksymilian Kopeć, zakwalifikował się do kolejnego etapu Olimpiady Geograficznej. Jego szczegółowe badania topoklimatyczne nad lokalnym mikroklimatem oraz wysoka ocena pracy (97%) potwierdzają wysoki poziom wiedzy i zaangażowania. Kolejny etap konkursu odbędzie się w lutym w Lublinie.

Uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie odniósł kolejny sukces naukowy. Maksymilian Kopeć z klasy 4A LO zakwalifikował się do następnego etapu Olimpiady Geograficznej - jednego z najbardziej prestiżowych konkursów przedmiotowych w Polsce.

Olimpiada Geograficzna daje uczniom szerokie możliwości rozwoju i pozwala zdobywać wiedzę wykraczającą poza szkolny program. Awans do kolejnego etapu jest dużym wyróżnieniem oraz potwierdzeniem wysokiego poziomu jego pracy.

Badania w terenie i analiza danych

Podczas wakacji oraz na początku września Maksymilian prowadził badania topoklimatyczne w pięciu wybranych miejscach na terenie Dęblina. Punkty badawcze zostały wcześniej wskazane po analizie warunków terenowych i ich wpływu na lokalny mikroklimat.

Reklama

Celem pracy było pokazanie różnic mikroklimatycznych oraz wskazanie miejsc niebezpiecznych podczas upałów ze względu na stres cieplny. Do badań wykorzystano pięć specjalnych czujników temperatury i wilgotności powietrza. Dodatkowo uczeń pozyskał szczegółowe dane o wietrze z dęblińskiej stacji meteorologicznej działającej na potrzeby lotniska.

Po zakończeniu pomiarów w terenie rozpoczęło się opracowanie zgromadzonych danych. Wykonano analizy w programach kalkulacyjnych, a następnie zestawiono i porównano wyniki. Na tej podstawie powstały szczegółowe rysunki przygotowane w specjalistycznych programach graficznych, co wymagało dodatkowej pracy.

Reklama

Wysoka ocena pracy

Efektem kilkumiesięcznej pracy jest obszerna rozprawa pt. Zróżnicowanie temperatury powietrza w upalny dzień 2 września 2025 roku na wybranym obszarze Dęblin, powiat rycki, województwo lubelskie.

Komisja okręgowa Olimpiady Geograficznej w Lublinie oceniła pracę na 97%, co dało Maksymilianowi awans do kolejnego etapu konkursu.

Kolejny etap już w lutym

Po intensywnych badaniach nadszedł czas na krótki odpoczynek. Wkrótce Maksymilian rozpocznie przygotowania do kolejnego etapu pisemnego, który odbędzie się 7 lutego w Lublinie.

Reklama

Opiekunem merytorycznym pracy był Kamil Kultys

Źródło: Miasto Dęblin Pozytywnie Aktualizacja: 28/01/2026 12:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości