Związek Piłsudczyków docenił działalność mieszkańca Ryk. Major Stanisław Szałajko został odznaczony medalem 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Do uroczystości doszło podczas spotkania opłatkowego w siedzibie Stowarzyszenia Misji Pokojowych ONZ Koło nr 50 w Lublinie. W imieniu prezesa Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP Stanisława Władysława Śliwy, dekoracji dokonał prezes Koła SMP płk Kazimierz Jóźwiak.
Piłsudczycy docenili mieszkańca Ryk za współpracę i wspieranie ich Związku na szczeblu województwa lubelskiego oraz patriotyczną postawę i propagowanie bohaterskich czynów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Co ważne, działalność mjra Szałajki nie ograniczała się tylko do osoby Związku Piłsudczyków. Przez lata wspierał także organizacje akowskie i pamięć po żołnierzach Armii Krajowej z Ryk i okolic. Będąc przewodniczącym zarządu osiedla Stare Miasto wziął czynny udział, wspólnie z przewodniczącym rady miejskiej Zygmuntem Grzechnikiem i burmistrzem Ryk Ryszardem Bieńczykiem w budowie pomnika żołnierzy AK. Na ten cel przekazał środki finansowe i był zaangażowany w organizację odsłonięcia i poświęcenia pomnika w 1993 r. - Była to piękna uroczystość, która zakończyła się żołnierskim spotkaniem z obiadem w kasynie Jednostki Wojskowej w Stawach – wspomina mjr Szałajko. Za okazaną pomoc Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej kilkukrotnie wyrażał wdzięczność wobec mieszkańca Ryk w postaci wręczania listów gratulacyjnych i publikacji książkowych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze