Reklama

Miesiąc pracy za granicą i wielka przygoda. Uczniowie wrócili z cennym doświadczeniem

Szesnastu uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej spędziło cztery tygodnie na praktykach zawodowych w Portugalii w ramach programu Erasmus. Młodzież zdobywała doświadczenie w hotelarstwie, rachunkowości, reklamie i gastronomii, jednocześnie poznając kulturę i codzienne życie kraju.

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie wzięli udział w programie Erasmus. Od 15 lutego do 15 marca odbywali czterotygodniowe praktyki zawodowe w Portugalii. Wyjazd pozwolił im zdobyć doświadczenie zawodowe, podszkolić język oraz zobaczyć, jak wygląda codzienne życie w innym kraju.

Nauka zawodu w praktyce

W projekcie uczestniczyło 16 uczniów, kształcących się w zawodach: technik hotelarstwa, technik rachunkowości, technik reklamy oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

Podczas pobytu młodzież pracowała w lokalnych firmach, restauracjach, hotelach i biurach. Praktyki odbywały się w miejscowościach Braga, Apúlia, Barcelos, Barcelinhos oraz Gamil w okolicach Porto.

Reklama

Uczniowie kierunku rachunkowości poznawali prowadzenie dokumentacji finansowej w portugalskich przedsiębiorstwach i obserwowali bieżącą pracę działów księgowych. Przyszli hotelarze uczyli się obsługi gości oraz organizacji pracy w hotelu - od recepcji po zaplecze techniczne. Uczniowie reklamy uczestniczyli w działaniach promocyjnych, przygotowywali materiały reklamowe i śledzili, jak firmy komunikują się z klientami, natomiast przyszli kucharze i pracownicy gastronomii poznawali portugalską kuchnię, przygotowując lokalne potrawy.

Praca w międzynarodowym środowisku była dla nich dużym wyzwaniem, ale także cennym doświadczeniem.

Reklama

- Ten wyjazd nauczył nas samodzielności. Musieliśmy odnaleźć się w nowym miejscu, mówić po angielsku i współpracować z ludźmi z innych krajów. To doświadczenie na pewno przyda się w przyszłości - podkreśla jeden z uczestników projektu.

Zwiedzanie Portugalii i wyjazd do Hiszpanii

Uczniowie nie tylko pracowali, lecz także poznawali Portugalię. Odwiedzili między innymi Porto, znane z pięknej starówki, mostów nad rzeką Douro oraz produkcji wina porto. Byli również w stolicy kraju - Lizbonie. Spacerowali po historycznych dzielnicach, zobaczyli słynne tramwaje i podziwiali widoki nad rzeką Tag. W programie znalazła się także wizyta w Fatimie, jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie. Podczas wyjazdu uczniowie odwiedzili również Hiszpanię, udając się do Santiago de Compostela, znanego celu pielgrzymek na szlaku Camino de Santiago.

Reklama

Doświadczenie na całe życie

Cztery tygodnie w Portugalii to dla uczniów nie tylko nauka zawodu, ale też ważne życiowe doświadczenie. Młodzież poznała nowych ludzi, inne zwyczaje oraz nauczyła się samodzielności, radzenia sobie w obcym języku i odnajdowania w nieznanym otoczniu.

Projekt został zrealizowany we współpracy z portugalską organizacją Associação Intercultural Amigos da Mobilidade w Barcelos. W organizację praktyk i programu pobytu zaangażowany był jej przedstawiciel, Nuno Varajão Barbosa.

Udział w programie Erasmus pokazał, że nauka nie kończy się w szkole. Zdobyte doświadczenie może pomóc uczniom w przyszłej pracy, a wspomnienia z wyjazdu pozostaną z nimi na długie lata.

Reklama

 

fot. ZSZ nr 2 w Dęblinie

Źródło: ZSZ nr 2 w Dęblinie Aktualizacja: 19/03/2026 17:51
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości