W piątek o godzinie 18.00 w budynku szkoły w Leopoldowie rozpocznie się zebranie wiejskie, podczas którego mieszkańcy sołectwa Leopoldów Południe wybiorą swojego nowego sołtysa
Wybory nowego sołtysa są konieczne, bo z pełnionej od dwóch kadencji funkcji zrezygnował Jarosław Markiewicz. - Po wielu tygodniach rozważania "za" i "przeciw" zdecydowałem o zakończeniu z dniem 31 maja pełnienia funkcji sołtysa - napisał Jarosław Markiewicz na swoim profilu w Internecie. Pismo o rezygnacji trafiło też do burmistrza Ryk, ale jak poinformował Jarosław Żaczek, były już sołtys nie uzasadnił swojej decyzji. - Jest dla mnie wartością nadrzędną efektywny rozwój Leopoldowa (boisko, plac zabaw, naprawa dróg, itp.) i nie chcę, aby moja osoba, stała choćby w najmniejszym stopniu temu na przeszkodzie - wyjaśnił Markiewicz na Facebooku.
Włodarz uważa, że pod względem prowadzonych inwestycji w sołectwie mieszkańcy mogą mieć dużo satysfakcji. - W ostatnim czasie w Leopoldowie gmina wykonywała sporo zadań i tak będzie w przyszłości. Gdyby było tak, jak pisze sołtys, to wielu z tych zadań byśmy nie przeprowadzili, a konsekwentnie je realizujemy - dodaje.
Po raz pierwszy sołtysem Jarosław Markiewicz został w 2015 roku. Cztery lata później wybory wygrał drugi raz z rzędu. Przez ten czas Markiewicz podejmował wiele inicjatyw. Jego znakiem rozpoznawczym były składane petycje w najważniejszych dla sołectwa sprawach. Jedna z nich dotyczyła zmiany kategorii przejazdu kolejowego przy szkole na linii kolejowej Dęblin - Łuków. Pod petycją podpisało się 455 osób. Działania okazały się skuteczne, bo w tym roku bezpieczeństwa na przejeździe strzeże nie tylko sygnalizacja świetlna, ale również rogatki.
W piątek (11 czerwca) mieszkańcy sołectwa Leopoldów Południe znów będą wybierać swojego sołtysa. Zebranie w tej sprawie odbędzie się w budynku szkoły. Początek o godz. 18:00.
Przy rezygnacji sołtysa znów pojawiły się głosy, że w Leopoldowie powinien być jeden sołtys bez podziału miejscowości na Północ i Południe. - Decyzja należy do mieszkańców - zastrzega burmistrz Ryk. Na pewno nie zmieni się to w tej kadencji. Za funkcjonowaniem dwóch sołectw mogą przemawiać finanse. Dwa sołectwa w sumie otrzymują więcej pieniędzy w ramach funduszu sołeckiego, niż byłoby jedno.
W całej gminie Ryki funkcjonuje 39 sołectw, w tym 10 w samym mieście.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Tylko czekać jak kolejni sołtysi będą rezygnować. Z tego co widać gmina Ryki to prywatny folwark jednej osoby, a sołtysi mogą sobie tylko prosić
Poszedł z powrotem pracować do wojska podobno więc nie może być sołtysem i tyle, po co dorabiać ideologię
Tylko czekać jak kolejni sołtysi będą rezygnować. Z tego co widać gmina Ryki to prywatny folwark jednej osoby, a sołtysi mogą sobie tylko prosić
Poszedł z powrotem pracować do wojska podobno więc nie może być sołtysem i tyle, po co dorabiać ideologię