Mieli za zadanie przyjąć uchwałę dotyczącą sposobów uczczenia pamięci żołnierzy Armii Krajowej, a przy okazji poznali polaki parlament od podszewki. Uczniowie z gminy Kłoczew wzięli udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży
Wizyta w tak ważnym miejscu była możliwa dzięki sukcesowi, jaki kilka miesięcy temu odniosła kłoczewska podstawówka, a konkretnie grupka ósmoklasistów: Amelia Babik, Zuzanna Cabaj, Barbara Kania, Weronika Majek, Paulina Rusek i Jakub Kieliszek. Możliwość wyjazdu na sesję parlamentu pojawił się dzięki ich zwycięstwu w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Kancelarię Sejmu oraz Instytut Pamięci Narodowej. W tym roku tematem były ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Uczniowie, w konsultacji z opiekunką i nauczycielką historii Teresą Polak, wybrali postaci: mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”, Zdzisława Brońskiego „Uskoka ” i Jana Kupczyka. Na ich temat robili pogadanki, gazetki i ankiety. Byli w tym na tyle dobrzy, że stali się laureatami województwa lubelskiego i mogli udać się na XXVIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wyjazd odbył się w dniach 31 maja – 1 czerwca. Jego organizatorem było Kuratorium Oświaty w Lublinie, a patronował mu Rzecznik Praw Ucznia.
Wyprawa do stolicy dzieliła się na dwa etapy. W pierwszym, 31 maja, uczniowie, wraz z przewodniczką z IPN-u, wyruszyli na zwiedzanie najstarszych a zarazem najpiękniejszych miejsc w stolicy. Były to: Łazienki Królewskie, Stare Miasto, Barbakan, a także cmentarz Powązki. Kolejny wizyty w stolicy wiązał się z pobytem w Sejmie. Po kontroli bramkowej bagaży i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia uczniowie udali się na spotkanie z przedstawicielami klubów poselskich. Równie emocjonujący był moment wejścia na salę obrad. Powitania i wprowadzenia dokonała sama Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dalszy tokiem obrad kierowali wybrani spośród laureatów Marszałkowie Sejmu. Zadaniem młodzieży było przyjęcie uchwały na temat uczczenia pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Temat był więc zbieżny z pracą konkursową, której podejmowali się uczniowie w eliminacjach.
Ciekawym elementem wizyty w sejmie była część dyskusyjna, w której ci, którzy chcieli, mogli zabrać głos. Odbyło się również zwiedzanie budynku. Zdaniem opiekunki grupy, wyjazd należał do udanych. - Był czymś niezapomnianym i z pewnością zostanie na długo w pamięci uczestników. Uczniowie już wiedzą, iż warto było ciężko pracować i podjąć się kilku wyrzeczeń. Poznali tam wielu ciekawych ludzi i zawarli znajomości z młodzieżą z całej Polski - mówi Beata Maszkiewicz.
Więcej na temat wyjazdu i komentarze uczniów, w bieżącym numerze gazety.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze