Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rykach wydał pilny komunikat dotyczący jakości wody pitnej. W badaniach wody z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w Stężycy stwierdzono problem, który może dotyczyć ponad 3 tysięcy mieszkańców!
21 października Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rykach, Grażyna Rybak, poinformowała o wynikach badań wody w gminie. Kontrola w ramach nadzoru sanitarnego wykazała, że w wodzie pochodzącej z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w Stężycy doszło do przekroczenia norm.
Jak informuje Sanepid, w badaniach wody stwierdzono przekroczenie wartości parametrycznej żelaza.
Jednocześnie Inspektor Sanitarny uspokaja mieszkańców. Choć podwyższony poziom żelaza może pogorszyć wrażenia sensoryczne, woda nie jest bezpieczna dla zdrowia:
– Może to pogarszać wygląd i smak wody, ale nie stwarza zagrożenia dla zdrowia konsumentów. W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rykach stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia – czytamy w komunikacie.
Oznacza to, że woda nie spełnia wszystkich rygorystycznych norm, ale jest dopuszczona do spożycia. jednak jej jakość (kolor, smak) może być tymczasowo niższa.
Wodociąg zaopatruje około 3181 mieszkańców z kilku miejscowości. Komunikat dotyczy odbiorców wody w: Stężycy, Brzeźcach, Prażmowie, Drachalicy, Pawłowicach, Piotrowicach, Paprotni i Długowoli.
Produkcja wody w tym wodociągu wynosi średnio ok. 420 m3/dobę.
Władze i służby odpowiedzialne za wodociąg nie czekają. Jak informuje Sanepid, trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody spełniającej wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze